Avustralya, Manşet

Dışişleri Bakanı Payne: Yüzlerce Avustralyalı Çin’in Wuhan şehrinde mahsur

Çin’de ortaya çıkan ve şimdiye kadar yaklaşık 2 bine yakın kişiye bulaşan koronavirüsün virisü tehdit etmeye devam ediyor.  Yapılan açıklama göre; Yüzlerce Avustralyalı Wuhan’da ve Hubei eyaletinin geri kalanında mahsur kaldığı bildiriliyor.

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Bakan Marise Payne, Federal Hükümet’in Çinli yetkililerle ortak çalışma halinde, coronavirüs salgınının kaynaklandığı Wuhan şehrinde mahsur kalan Avustralyalıları çıkarmanın yolunu aradığını açıkladı.Bakan, Çinli yetkililerle seyahat kısıtlaması ve uluslar arası yolcularla ilgili herhangi bir seçenek konusunda görüşüldüğünü açıkladı.

NSW VE VİCTORİA 4 KİŞİDEN İKİSİNDE VİRÜS BULUNMADI

Öte yandan NSW’de 3 kişiye daha hastalık belirtisi göstermelerinin ardından coronavirüs testi uygulanıyor.  NSW’de ve Victoria’da dün test edilen 4 kişiden ikisinde hastalık olmadığı ortaya çıktı, NSW Sağlık Bakanlığı durumu “çok olumlu bir sonuç” olarak niteledi.Dışişleri Bakanlığı Pekin’deki Elçilikle ve Şangay’daki konsoloslukla çalışarak bölgedeki Avustralyalılara destek sağlıyor.

VİRÜS NEDENİYLE EN AZ 56 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Çin’de virüs salgınından dolayı ölenlerin sayısı 56’ya, teyit edilen vaka sayısı 2000’e çıktı, 2600 kişiye daha virüs bulaştığından şüpheleniliyor.Bu arada Çin bu hafta Wuhan’a tüm trenler, uçaklar ve diğer bağlantıların yanı sıra şehir içinde toplu taşımayı da durdurdu ve tecrit uygulamasını civardaki 16 şehre, 50 milyondan fazla bir nüfusa genişletti. Dışişleri Bakanı Payne, onlarca çocuğun da aralarında olduğu tecritte kalan Avustralyalıların büyük korku içinde olduğunu belirtti.

Ayrıca, ABD ve Fransa gibi ülkeler de vatandaşlarını tecrit durumundaki bölgeden çıkarmaya çalıştığı açıklanırken, Avustralya, Güney Kore,Tayland, ABD,Fransa’nın da aralarında bulunduğu en az 14 ülkede koronavirüs vakalarına rastlandığı belirtildi. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan korona virüsü tüm dünyaya hızla yayılıyor. Resmi olmayan rakamlara göre ülkede 41 milyon insan karantina altında, 100 bine yakın vaka var.

ÇİN SAĞLIK BAKAN: VİRÜS YAYILACAK ENDİŞESİ VAR

Öte yandan Çin Sağlık Komisyonu Bakanı Ma Xiaowei, koronavirüsün kuluçka döneminin 1 ila 14 gün arasında olduğunu ve hiçbir belirti göstermeyeceği bu süreçte de bulaşıcı olduğunu açıkladı.Xiaowei, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak dünyada birçok ülkeye yayılan yeni koronavirüse ilişkin dün basın açıklaması yaptı. Sağlık Bakanı, virüsün yayılışının hızlanmasının ve salgının devam etmesinin beklendiğini söyledi.Xiaowei’in “kuluçka döneminin 1 ila 14 gün arasında değiştiği ve bu süreçte de bulaştığını” belirttiği yeni koronavirüs, bu yönüyle bir önceki koronavirüs SARS’tan ayrılıyor.

2002 – 2003 yılları arasında yine Çin’de ortaya çıkan SARS, iki yılda 800 kişinin ölümüne neden olmuştu. SARS, kuluçka döneminde insandan insana bulaşmıyordu.Xiaowei ayrıca, ülkede hastalığın yayılmasını önlemeye karşı alınan tedbirlerin sıkılaştırılacağını ifade etti. Şimdiye kadar birçok kentte toplu taşıma araçlarını askıya alma, seyahat yasakları ve büyük etkinliklerin iptal edilmesi gibi önlemler alınmıştı.

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6151
Amerikan Doları
0,8828
Euro
9,1163
İngiliz Sterlini
9,9462
BIST
1112
Altın
7,698
Son Güncelleme: 20.09.2020 16:07