Dış Haberler, Manşet

Kahire Zirvesi: Libya ile Türkiye arasındaki anlaşma yok hükmünde!

Türkiye ile Libya arasındaki deniz yetki alanı anlaşmasına karşı çıkan ülkeler Kahire’deki toplantılarında söz konusu anlaşmayı “yok hükmünde” saydı.

Türkiye ile Libya arasındaki münhasır ekonomik bölgeyi belirleyen deniz yetki alanı anlaşmasına karşı çıkan ülkeler, Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi. Zirvede Türkiye-Libya anlaşması ‘yok hükmünde’, ‘geçersiz’ ilan edildi.Mısır, Fransa, Yunanistan, İtalya ve Kıbrıs dışişleri bakanlarının katıldığı zirvede, İtalyan bakan sonuç bildirgesine imza atmadı. Dört ülke arasında imzalanan bildiride, ‘Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de daha geniş alanlarda hak iddia etme izni veren iki ayrı anlaşmanın bölgesel istikrarı daha da zayıflattığı ve anlaşmaları ‘geleceği olmayan ve geçersiz’ gördükleri belirtildi.DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye-Libya anlaşmasına tepki gösterilen ortak açıklamada şu ifadeler dikkat çekti:

“Üçüncü devletlerin egemenlik haklarını ihlal eden bir nitelik taşıyan bu anlaşma, deniz yasalarına aykırıdır ve herhangi hukuki bir sonuç içermemektedir. Türkiye, BM’nin ‘tüm yabancı askeri desteği ve silah yardımını’ yasaklayan Libya kararına uymalıdır. Akdeniz’deki tüm devletlerin egemenliğine tam saygı duyulması gerekir.

Bu çerçevede Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında yürüttüğü petrol sondaj çalışmalarını kınıyoruz. Ve Ankara’yı tüm yasa dışı arama faaliyetlerini derhal durdurmaya çağırıyoruz.”

Tarafların Kahire’de imzaladığı bildiriye Ankara’dan tepki gecikmedi. Ankara, ortak açıklamayı, ‘gerçek dışı tezlere dayalı’ sözleriyle reddetti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler dikkat çekti:

“Bu mutabakat muhtıraları, ülkemizi ve Kıbrıs Türklerini Doğu Akdeniz’de yok saymaya çalışan taraflara bir cevap niteliği taşımaktadır. Esasen 8 Ocak tarihli açıklama, ülkemizin Doğu Akdeniz’deki adımlarının ne kadar haklı ve yerinde olduğunu da bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin bölge ile ilgili projelerde söz hakkı vardır. Doğu Akdeniz’i çatışma değil iş birliği sahasına dönüştürmek üzere, GKRY dışındaki tüm ülkelerle iş birliğine hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isteriz.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 11:21