Gündem, Zulüm Günlüğü

Milletvekili Bayır gaspedilen ‘Yamanlar Koleji’ skandalını Meclis’e taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, KHK ile kapatılan ve binasına el konulan Hizmet Hareketi  Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Yamanlar Koleji’ndeki skandalı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı ve soru önergesi verdi.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, KHK ile kapatılan ve binasına el konulan Gülen Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Yamanlar Koleji’ndeki skandalı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Bayır, 15 Temmuz’dan sonra İmam Hatip Lisesine çevrilen okulda, İsmailağa cemaatine bağlı, Sıla Vakfı’nın düzenlediği etkinlikle ilgili sorular sordu. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü gibi isimlerin de bulunduğu etkinlikte, salonda var olan Atatürk posterinin ve Atatürk’ün sporcularla ilgili sözlerinin üzeri kapatılmıştı. Anti-semitik sloganların atıldığı, cihat çağrılarının yapıldığı sarıklı-cübbeli kişilerin salonu doldurduğu toplantı ile ilgili olarak CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

ETKİNLİK İZNİNİ KİM VERMİŞTİR?

Kronos’un gündeme taşıdığı daha sonra ise yazılı ve sosyal medyada yer alan haberlerde; İzmir’in Yamanlar İlçesinde, KHK ile kapatılan ve binasına el konulan Gülen Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Yamanlar Koleji (şimdiki adı Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi) spor salonundaki etkinlikle ilgili Bayır; “İzmir’de yılbaşında bildiri dağıttıkları için halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle suçlanıp haklarında şikâyet dilekçesi verilen, İsmailağa Cemaatine bağlı Sıla Vakfı, önceki gün toplantı düzenlemiştir. Etkinlikte Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de konuşma gerçekleştirirken, cübbe ve sarıklı yüzlerce katılımcının doldurduğu salonda çeşitli sohbetler yapılıp, tekbirler getirilmiştir. Liderliğini Mahmut Ustaosmanoğlu’nun, sözcülüğünü ise kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca’nın yaptığı cemaate bağlı olan Sıla Vakfı’nın; devletin okulunu, nasıl, ne şartlarda kiraladığı veya izin aldığı merak konusu olmuştur. Etkinlik sırasında, salonda var olan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk posterinin ve Atatürk’ün sporcularla ilgili sözlerinin üzeri kapatılmıştır.” diyerek soru önergesi verdi.

SORU ÖNERGESİ

1- Kolluk güçlerimizden olan polisin de takip ettiği bir toplantıda, Atatürk posteri neden ve hangi amaçla kapatılmıştır? Atatürk posterinin kapatılması ile ilgili olarak idarecilere bilgi verilmiş midir? Atatürk posterinin üzerini kapatılmasıyla ilgili soruşturma açılmış mıdır?

2- Toplantının yapılabilmesi için, okul yönetiminden, İlçe Milli Eğitim veya İl Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alınmış mıdır? İzin alındı ise yazılı belgeleri elinizde mevcut mudur? Bu belgeleri kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

3- Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarına yapılan bu saygısızlıkla ilgili, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi yönetimi hakkında bir cezai uygulama ve soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız, nasıl bir cezai işlem ve soruşturma uygulanacaktır? Bu süreci kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

4- Bir devlet okulunun salonunda yapılan toplantı ve ülkemizin kurucu liderine yapılan saygısızlık; İzmir başta olmak üzere diğer il, ilçe ve köylerimizdeki İmam Hatip Liselerinde de yapılmış mıdır?

5- İzmir başta olmak üzere; Atatürk’ün sözlerinin, fotoğraflarının üzerlerinin kapatılmasıyla ilgili gözaltına alınan kişiler var mıdır? Var ise, hangi il ve ilçede gözaltına alınmıştır veya haklarında adli işlem yapılmış mıdır? Adliyeye sevk edilenlere, hangi adli-idari cezalar verilmiştir? Bu ve benzer toplantıların gerçekleşmemesi için uygulanan cezai işlemlerin derecesi ve caydırıcılığı ne boyuttadır?

6- Bu saldırılar, Atatürk’ün şahsına olduğu kadar fikirlerine tahammül edemeyenler tarafından yapılmakta ve her geçen gün daha da artmaktadır. 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun yürürlükte değil midir? 5816 sayılı kanuna göre, söz konusu okulda işlenen bu konu ile ilgili işlem gerçekleştirecek misiniz?kronosnews

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4697
Amerikan Doları
0,85528
Euro
9,0575
İngiliz Sterlini
9,8885
BIST
1120
Altın
7,759
Son Güncelleme: 24.09.2020 20:27