Manşet

Diktatörlerin sonu: Mladiç Lahey’de ölü bulundu, Devrik diktatör Lahey’e teslim edilecek

‘Bosna Kasabı’ olarak bilinen Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç’in Lahey’de öldüğü belirtildi. Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi Mladiç’i insanlığa karşı suç işlemekten ve Srebrenitsa katliamından suçlu bulmuş ve müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.Sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklama yapan Bosna Hersek Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bisera Turkovic, Uluslararası Adalet Divanı Başkanı Abdulqawi Ahmed Yusuf’un kendisine, “Bosna Kasabı” olarak bilinen 78 yaşındaki generalin öldüğünü doğruladığını kaydetti.Turkovic’in açıklamasından sonra Sırp basını da Mladiç’in ölümünü son dakika olarak duyurdu. Soykırımcı generalin Lahey’deki hapishanede can verdiği belirtildi.12 Mart 1942’de Bosna Hersek’in bir köyünde dünyaya gelen Maldiç, 1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren Bosna Savaşı’nda binlerce insanın öldürülmesinde, yüzlerce kadına tecavüz edilmesinde, yerleşim yerlerinin işgal edilip kullanılamaz hale getirilmesinde ve dini mekanların yok edilmesinde etkili rol oynamıştı.

Ömer el-Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak

Ote yandanSudan eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak. Sudan yönetimi, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin hakkında tutuklama emri çıkardığı vatandaşlarını mahkemeye teslim etmeyi kabul etti.Hartum yönetimi bu ödünü, Darfur bölgesini denetleyen isyancı grupla yürütülen barış  görüşmeleri kapsamında verdi.Sudan Hükümet Sözcüsü Muhammed Hasan Eltaiş, “Yaraları iyileştirmezsek adalet sağlanamaz” dedi. Ömer el-Beşir, Darfur’da 2003 yılında başlayan ve yaklaşık 300 bin kişinin öldürüldüğü çatışmalar sırasında soykırım yapmak ve savaş suçları işlemekle suçlanıyor.1989’da askeri bir darbe ile yönetimi ele geçiren ve Sudan’da baskıcı bir yönetim kuran el-Beşir, geçen yıl Nisan ayında devrilmişti. El-Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yetkisini tanımayı reddediyordu.

Neyle suçlanıyor?

BBC’nin aktardığına göre, Uluslararası Ceza Mahkemesi savcıları, el-Beşir’i Darfur’da savaş suçları işlemekle suçlayan iddianameyi 2009 yılında hazırladılar ve yargılanmasını talep ettiler.Birleşmiş Milletler Darfur’da, yerel silahlı gruplarla el-Beşir’e bağlı güçler ve hükümet tarafından desteklenen Cancavid milisleri arasında çıkan çatışmalar sonucu 2,5 milyon kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.El-Beşir, Aralık ayında Hartum’da yargılandığı davada yolsuzluktan suçlu bulundu ve iki yıl hapis cezası aldı. Fakat Sudan yasalarına göre 70 yaşın üzerindeki kişiler cezaevine gönderilmiyor.76 yaşındaki el-Beşir de bu nedenle cezasını bir sosyal tesiste çekiyor.Sudan’da el-Beşir hakkında ayrıca devrilmesyle sonuçlanan kitlesel gösteriler sırasında protestocuların öldürülmesi suçlamasıyla da bir dava açılmıştı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4858
Amerikan Doları
0,85789
Euro
9,0741
İngiliz Sterlini
9,9469
BIST
1124
Altın
7,8
Son Güncelleme: 26.09.2020 07:29