Manşet, Video Haberler, Zulüm Günlüğü

Moldova’da Başsavcı kaçırılan 7 öğretmen için Türkçe özür diledi

Moldova’daki 7 öğretmenin kaçırılmasında rol oynayan eski istihbarat şefi suçunu itiraf etti.Moldova’da iki yıl önce (6 Eylül 2018) hukuksuzca kaçırılarak Türkiye’ye iade edilen Orizont Lisesi’nde görev yapan 7 öğretmenle ilgili açılan soruşturma sonucu kamuoyuna açıklandı.

Moldova Başsavcısı, hukuksuz operasyonda emrin istihbarat şefi tarafından verildiğini belirterek dosyanın mahkemeye gönderildiğini söyledi.

İSTİHBARAT ŞEFİ SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Başsavcısı Alexandru Stoianoglo, 6 yıl hapisle yargılanan eski istihbarat servisi (SIS) şefi Vasile Botnari’nin suçunu itiraf ettiğini belirterek, “Yaptığımız soruşturma neticesinde tüm operasyonun o dönemin eski istihbarat başkanı Botnari’nin koordinesi ve yönlendirilmesi ile düzenlendiğini öğrendik. Kendisi de suçunu itiraf etti.” dedi.Başsavcı, “Moldova Devleti olarak sizin temel haklarınızı koruyamadığımız için çok üzgünüm. Umarım bu olay hepimiz için ders olacaktır.” şeklinde Türkçe özür diledi.

BAŞSAVCI: UMARIM HEPİMİZE DERS OLUR

Kaçırılan Türk öğretmen ve ailelerinden Türkçe özür dileyen Başsavcı, “Devlet olarak sizin temel haklarınızı koruyamadığımız için çok üzgünüm. Umarım bu olay hepimiz için ders olur.” dedi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4858
Amerikan Doları
0,85789
Euro
9,0741
İngiliz Sterlini
9,9469
BIST
1124
Altın
7,8
Son Güncelleme: 26.09.2020 07:44