Konuk Yorum, Zulüm Günlüğü

Sosyal Medya’da sert tepki: Natali Avazyan gece serbest bırakıldı

Türkiye’de gözaltı ve tutuklama kararları tedbir olmaktan çıktı. İnsan Hakları savunucusu Arlet Natali Avazyan, 2017’de ‘Pelikan Çetesi’nden Hilal Kaplan’la ilgili yorumsuz paylaştığı bir tweet nedeniyle annesinin Adana’daki evi basılarak gözaltına alındı.

İLKER DOĞAN-TR724.COMAvazyan gece yarısı ani bir kararla ifadesinin alındığını ve serbest bırakıldığını duyurdu.Zatürre rahatsızlığı olan ve böbrek yetmezliği nedeniyle tansiyon sorunu yaşayan Avazyan, gözaltına alındığını sosyal medyada paylaştığı, “Polisler geldi, götürüyorlar.” tweet’iyle duyurdu. Avazyan’ın ‘gözaltına alınıyorum’ paylaşımı kısa sürede binlerce RT aldı. Avazyan’ın paylaşımının altına, yüzlerce ‘yanındayız’ mesajı atıldı. Gelişme üzerine sosyal medyada ‘hepimiz nataliavazyanız’ etiketi açıldı. Etiket kısa sürede 8 bine yakın paylaşılarak, Türkiye’nin gündeminde birinci sıraya oturdu.

Sanatçı Zülfü Livaneli paylaştığı tweet’inde, “Avazyan bu toprağın has evladıdır.” yorumunda bulundu. Modacı Barbaros Şansal ise “Yanındayım, her zaman.” diyerek Avazyan’a destek verdi. Prof. Dr. Haluk Savaş da tepkisini, “Hemşehrim @NataliAVAZYAN tansiyon hastası bir yardımsever. Gözaltı ne, soruşturma ne?” ifadeleriyle dile getirdi.

Arlet Natali Avazyan… Özellikle son 3 yılda yaptıklarıyla KHK’lıların gönlünde ayrı bir yer edindi. ‘Erdoğan’ın ülkesi’ndeki zulümden kaçarken Meriç’te can veren küçük Feridun için gözyaşı döktü. Babası tutuklu kanser hastası küçük Ahmet’in tedavisi için çırpındı. Cezaevlerinde anneleriyle birlikte esir edilen 864 bebek için ‘özgürlük’ istedi. “Ben onların annesi, halası, teyzesiyim ve onların hakkını savunmaya devam edeceğim.” dedi. Vicdanların sesi oldu. Zulme sessiz kalmak yerine, mazlumların hakkını savundu. Ve bunun için de bedel ödüyor!

POLİSLER AĞABEYİMİN EVİNİ BASMIŞ!

Natali Avazyan sabah saatlerinde polislerin İstanbul’da ağabeyinin evini bastığını duyurdu. Kendisi ise annesini ziyaret için gittiği memleketi Adana’daydı. Bulunduğu adreste gözaltına alınmayı beklediğini söyledi. İlk paylaşımında, “İstanbul’da Abimin evini polisler basmış beni arıyorlarmış… Hazırlandım, bulunduğum adreste gelip beni almalarını bekliyorum… Tansiyon hastasıyım. Son 2 gündür çok yüksek tansiyonum… Eğer sağlığımla ilgili (ölüm, beyin kanaması vs) geçirirsen sorumlusu mevcut hükümettir.” ifadelerini kullandı.

ATTIĞIM HER TWEET HAKARET OLARAK GÖRÜLMÜŞ

Görüntülü mesajında ise, “Hakkımda yakalama kararı çıkmış. İstanbul’da abimin evini basmış güvenlik güçleri. Ama ben Adana’ya annemi ziyarete gelmiştim. Burada rahatsızlanınca doktorlar yolculuk yapmama izin vermediler. Böbrek yetmezliği nedeniyle tansiyonum çok yükseliyor. Rahatsızım. Devletimiz attığım her tweet’i hakaret olarak görmüş. Bekliyorum. Benim için tweet atan herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

LİVANELİ: NATALİ BU TOPRAĞIN HAS EVLADIDIR

Avazyan’ın paylaşımı kısa sürede büyük yankı buldu. Binlerce RT, beğeni ve yorum aldı. Sanatçı Zülfü Livaneli de Natali Avazyan’a destek verenler arasındaydı. Livaneli, paylaştığı tweet’inde, “Avazyan bu toprağın has evladıdır.” yorumunda bulundu. Modacı Barbaros Şansal ise “Yanındayım, her zaman.” diyerek Avazyan’a destek verdi.

ZULME SESSİZ KALMADI, BEDEL ÖDÜYOR

İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da karara tepkiliydi. Gergerlioğlu, “Kriter vicdan olmalı..! Hrant Dink de vicdanıyla hareket etti, hiç çekinmeden gerçegi söyledi ve çözüme odaklandı. Natali hanım da vicdanıyla hareket etti, zulme sessiz kalmadı. Bedel ödediler, ödüyorlar, her zaman yanlarındayız.  Hepimiz NataliAvazyanız İnsanlık ırkındanız!” ifadelerini kullandı.

HALUK SAVAŞ: O BİR YARDIMSEVER, GÖZALTI NE?

Kendisi de Adanalı olan Prof. Dr. Haluk Savaş, sosyal medya paylaşımında, “Hemşehrim @NataliAVAZYAN tansiyon hastası bir yardımsever. Herkesin yardımına koşuyor. Bakınız kanser hastası Ahmet Burhan’ın tedavisi için @Zekiye_Atac ‘la beraber koşturdu; pasaport için lobi/kamuoyu desteği vermeye çalıştı. Gözaltı ne, soruşturma ne?” cümlelerine yer verdi.İnsan Hakları savunucusu Natali Avasyan, Ahmet Burhan’ın kanser tedavisi için gerekli paranın toplanması konusunda büyük emek sarf etmişti.

ATAÇ: BUGÜN YAVRUMUN YANINA GELECEKTİ

8 yaşındaki kanser hastası Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç ise, “Hepimiz NataliAvazyanız. Çünkü önemli olanın din dil ırk değil İNSANLIK olması gerektiğini yeniden hatırlattı. Ahmedimin annesi oldu, sesi oldu. Cansın @NataliAVAZYAN ablam. Ahmet’e durumu anlatmadım. Bize kol kanat geren Natali Hanım. Umarım adalet ile muamele görür.” paylaşımında bulundu.

POLİSLER GELDİ, GÖTÜRÜYORLAR

Natali Avazyan, 17.30 sıralarında evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gelişmeyi yine Avazyan, sosyal medya hesabından, “Polisler geldiler, götürüyorlar.” ifadeleriyle duyurdu. Avazyan, 19 sıralarında sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Gelişme üzerine sosyal medyada ‘Hepimiz NataliAvazyanız’ etiketi açıldı. Etiket bir kaç saat içinde 17 bine yakın paylaşılarak, Türkiye’nin gündeminde birinci sıraya oturdu. Anne Aysel Avazyan (82), kızının böbrek rahatsızlığı bulunduğunu söyleyerek, serbest bırakılmasını istedi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3005
Amerikan Doları
0,84955
Euro
8,7269
İngiliz Sterlini
9,6649
BIST
1061
Altın
7,403
Son Güncelleme: 09.08.2020 08:35