Amerika

‘AKP ile infazı görüşeceğiz’ diyen CHP’li Erkek: Muhalif ve düşünce suçlularını da kapsamalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP ile bugün infaz paketini görüşeceklerini belirterek, paketin muhalif düşündüğü için cezaevinde olanları da kapsaması gerektiğini belirtti.

Bugün AKP heyetiyle bir araya gelecek olan CHP’nin Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Cezaevleri kapasitesinin çok üstünde. 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü var. Gazeteciler, devlete karşı işlenen suçlarla ilgili tutuklu yargılananlar, askeri öğrenciler var. Bunlarla ilgili belli uygulamalar yapılabilir. Birçok insan tutuksuz yargılanabilir” dedi. Muhalif düşünen, özgürce düşüncelerini açıklayan birçok insan iktidarı rahatsız ettiği için terörle iltisaklandırılıp cezaevlerine konduğunu kaydeden Erkek, “Terörle Mücadele Kanunu’da kapsam içine alınmalı” ifadelerini kullandı.Cumhuriyet Gazetesi’nden İpek Özbey’e konuşan Erkek şunları kaydetti:

 -Bugünkü görüşmeye kimler katılacak?

“CHP heyetinde nöbetçi grup başkanvekilimiz Engin Özkoç, Adalet Komisyonu’ndan avukat Alpay Antmen, Anayasa Komisyonu’ndan Bülent Tezcan ve ben olacağız. AKP heyetinden grup başkanvekili Mehmet Muş ile hukukçu milletvekilleri katılacak ve infaz paketini görüşeceğiz.

– Hangi konuda çekinceleriniz var?

Çocuklara ve kadınlara yönelik suçları işleyenlerle, suç örgütü olarak uyuşturucu ticaretinde bulunanların kapsam dışında kalmasını istiyoruz. Bir hatayla uyuşturucu kullanmış insanlar bunun dışında tabii ki.

– CHP ne istiyor?

Cezaevleri kapasitesinin çok üstünde. 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü var. Gazeteciler, devlete karşı işlenen suçlarla ilgili tutuklu yargılananlar, askeri öğrenciler var. Bunlarla ilgili belli uygulamalar yapılabilir. Birçok insan tutuksuz yargılanabilir. Belli suçlarda infaz değerlendirmesi yapılabilir. Bunları yapıcı şekilde destekleyeceğiz. Eşitlik çerçevesinde sağlıklı bir düzenleme yapılmalı. Belli suçlar kapsam dışında olmalı.

– Terör suçları başlığı altında siyasi tutuklu ve hükümlüleri cezaevinde tutacak bir düzenleme olacağı söyleniyor. İtiraz edecek misiniz?

Terörle mücadele kanununun 7/2 maddesi de kapsama alınabilir. Çünkü bu konuda gerçekten yaşla kuru birlikte yanıyor. Muhalif düşünen, özgürce düşüncelerini açıklayan birçok insan iktidarı rahatsız ettiği için terörle iltisaklandırılıp cezaevlerine kondu. Terörle Mücadele Kanunu 7/2 de kapsam içine alınmalı. Biz bugünkü toplantıda bunu talep edeceğiz, tutuklu gazetecilerle, askeri öğrencilerin ve erlerin dosyalarının yeniden ele alınması ve sağlıklı incelenmesi ile ilgili taleplerimiz olacak. Koskoca adamlar devletin tüm kurumlarına FETÖ’cüleri yerleştirdiler. Gencecik, 15-16 yaşında gençler mi bu kadar ağır cezalarla karşı karşıya kalmalı? Esas mesele; devleti yönetenler devlete karşı işlenen suçlarla ilgili af ağırlıklı bir düzenleme yapmalı. Siz bana karşı işlenen bir suçu affedemezsiniz ki.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 05:24