Manşet, Yazarlar

Evimizi Dershaneye Dönüştürecek Bir Proje: Ümit Dersleri

CEMİL TOKPINAR-TR724.COM

Cep telefonuma dün akşam sınıf öğretmeni bir kardeşimizin mesajı düştü. Öncelikle beni heyecanlandıran ve “hamdolsun verilen emeklere değdi” dedirten bu mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Yunanistan’da bir muhacirim. Ümit Dersleri ilânını, dersleri verecek hocaları, derslerin içeriğini ve de 6 haftalık yoğun programı daha ilk gördüğümde çok heyecanlandım ve hemen programa kaydoldum. Çünkü program belki 4-5 seneden beri mahrum kaldığım etkileşimli, canlı bir sohbet ortamını bana vaat ediyordu. O heyecanla da Pazartesiyi iple çektim. İlk ders Emine Eroğlu’nundu. Ve ben onu canlı olarak ilk defa izliyordum. Daha önce birçok kez okuduğum, birçok kez dinlediğim ama tam manasıyla idrak edemediğim bir konuyu o kadar basit ve anlaşılır ifade ediyordu ki hayran kaldım. Beni nasıl bir altı haftanın beklediğini program, daha ilk dersten gösteriyordu. Sonraki hocalarımız da gayet sade, içten ve samimi bir şekilde yılların emeğiyle heybelerinde biriktirdikleri hazineleri bizimle cömertçe paylaştılar. Başta bu programda ders verecek hocalarımız olmak üzere; böyle bir programı düşünen, imkan sunan, teknik altyapısını hazırlayan ve bu dersleri bize ulaştıran herkese çok ama çok teşekkür ediyorum. Evimize hapsolduğumuz şu günlerde inşallah bu tarz projeler katlanarak devam eder.”

Geç kalmadınız, kayıtlar devam ediyor

Birçok kimsenin evde ailece güzel vakit geçirmek için film, oyun, yemek, aktivite, spor, müzik listeleri yaptığı şu günlerde evimizi dershaneye ve bir ilim meclisine çevirecek muhteşem bir proje hayata geçirildi.

Katılımcılarına dijital sertifika verilecek olan Ümit Dersleri projesi dün itibariyle uygulanmaya başladı. Ancak kayıt devam ediyor.

Bunun için “Acaba geç mi kaldık?” diye düşünmeyin. Hemen kayıt olmanız, çevrenize duyurmanız ve geçen derslerin kayıtlarını izlemeniz mümkün.

Projenin sahibi ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bulunan Respect Graduate School.

İnşallah önce ilâhiyat fakültesine, belki de zamanla İslâmî ilimler üniversitesine dönüşecek olan Respect Graduate School farklı alanlarda gerçekleştirdiği sertifika ve master programlarıyla tanınıyor.

Muazzam bir hizmetin çekirdeği hükmündeki okul, bütün dünyanın Korona virüsü sebebiyle evinde bulunmak zorunda kaldığı bu zor dönemi her anlamda verimli hâle getirmek için muhteşem bir projeye imza atmış oldu.

Alanında uzman olan yazar ve akademisyen 24 hocanın vazife aldığı  “Ümit Dersleri” programı her bakımdan birçok orijinallik taşıyor.

Online olarak sunulan “Ümit Dersleri” her gün üç farklı saatte üç farklı hocanın sunumuyla altı hafta boyunca devam edecek.

Haftada yedi gün, toplamda tam 42 gün içinde 126 ders içeren bu programa internet erişimine sahip herkesin dünyanın her yerinden katılması mümkün.

İster bilgisayar ister mobil cihazla katılabileceğiniz bu dopdolu programa kaydolan öğrenciler, dersleri canlı takip edemediklerinde ders kayıtlarına ulaşma imkânına da sahip olacaklar.

Böylece hiç kimse hiçbir dersi kaçırmamış olacak ve program bitince dijital sertifika alacak.

Program hakkında geniş bilgi almak ve kayıt olmak için https://www.turkce.respectgs.us/umit-dersleri adresine başvurmanız gerekiyor.

Kayıt olan kardeşlerimiz, sosyal medya hesaplarından duyurup çevresini teşvik ederse çok büyük hayırlara vesile olmuş olacak.

Projenin getireceği kazanımlar

Hayat su gibi akıp geçiyor. Kısa bir ömürde ebedî hayatı kazanmak için çırpınmak gerekiyor. Korona imtihanı bir kere daha gösterdi ki, hayat fani, ölüm gerçek ve ömür sermayesini hayırlı amellerle ebedîleştirmek öncelikli görevimiz olmalı.

Ne yazık ki, yaşadığımız imtihan süreci, mazlumiyetin acıları, mağdurların dertleri, meydana gelen travmalar, birçok kimseyi beslenme kaynaklarından uzaklaştırdı, zarurî hizmetlerimizi ve meşguliyetlerimizi olumsuz etkiledi.

Bu arada bazı verimsiz tartışmalar ve olumsuz eleştiriler, insanların kıvamında ve keyfiyetinde eksiklerin ve yanlışların oluşmasına, şevk ve ümidin sarsılmasına sebep oldu.

Ve asıl yürek yaralarımızın başında gelen ise, manevî kaynaklardan ve imkânlardan mahrum kalan gençlerimizin ve evlatlarımızın yaşadığı boşluklar ve sıkıntılardır.

Çözüm nedir?

Çözüm içe dönmek, manevî beslenmeyi öncelemek, aşkımızı ve şevkimizi ateşlemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirecek faaliyetler yapmaktır.

İşte ailece katılabileceğimiz Ümit Dersleri, bu alanda birçok kazanımlara ve güzelliklere vesile olacaktır.

Çünkü yarınların dünyasına, ancak ilim, tecrübe ve eğitimle hazırlanabiliriz. Ümit Dersleri, ailece evde kaldığımız şu günlerde hepimize yepyeni ufuklar açacak bir kamp gibidir.

Kim bilir bazılarımız, “İyi ki evde kalmışız. Ne güzel şeyler öğrendik, nice üniversite hocasından canlı dersler dinledik” diyebilecektir.

Bu projeye göstereceğiniz ilgi ve vereceğiniz destek, yeni atılımlara vesile olacak, yeni hocalarımızın ve orijinal konuların sizlerle buluşmasına katkı sağlayacaktır.

Muhteşem eğitim kadrosu

Altı hafta sürecek 126 dersi sunacak olan hocalarımıza bakınca –beni saymazsanız- muhteşem bir kadro ile muhatap olduğumuzu görüyoruz. Onlar hakkında takdir edici çok şey söyleyebilirim. Her biri kendini ilme adamış, çoğu üniversitelerde hocalık yapan değerli insanlar. Ama bu kadroda kendim de olduğum için övemiyorum.

Çünkü nefsimi liyakatli ve nitelikli görmüyorum. Vazife verildi, kabul etmek zorunda kaldım. Ancak size sözüm olsun: Ben de seçtiğim “Mârifetullah: Allah’ı Tanıma ve Bilme Sanatı” konusunda çok çalışıp orijinal bilgiler ve yöntemler sunmak için çırpınacağım.

Ayrıca diğer hocalarımızın derslerini de merak ve heyecanla takip edeceğim.

Bu muhteşem projenin eğitim kadrosu ve işleyecekleri konular şu şekilde:

Emine Eroğlu – İnsanlığa Hizmetin 6 Bileşeni

Dr. Şebnem Ünlü – Yaratılıştaki Hikmet ve Şuur

Dr. Ömer Kuru – Nur Perspektifinden Namaz

Mehmet Akar – Tevhid Pencereleri

Dr. Mustafa Akdağ – Bir Model Olarak Hizmet İnsanı

Prof. Dr. Adnan Aslan – Modern Dünyada Müslüman Olmak

Prof. Dr. Zeki Sarıtoprak – İslam’ın Ruhî Hayatı

Prof. Dr. Muhittin Akgül – Kısa Surelerin Tefsiri

Dr. Hakan Gök – Tabiat Risalesi

Prof. Dr. Elvan Aktaş – Yatırım Analizi ve Emeklilik Planlaması

Dr. Işılay Yatkın – Travmalarımız ve Çözüm Yolları

Dr. Bülent Aydoğan – Sağlıklı Yaşamın Sırları (ilk 3 hafta)

Esra Aslan – Aile Terapisi (son 3 hafta)

Seyit Nurfethi Erkal – Öte Dünya

Prof. Dr. Ayhan Tekineş – Münazarat Çerçevesinde Bediüzzaman’ın Siyaset Felsefesi

Dr. Abdullah Fıçıcı – Gençlerimizi Geleceğe Hazırlarken; Sosyal Entegrasyon ve Etnik Kimlik

Dr. Aslı Dağ – İnsanın Anlam Arayışı ve Logoterapi (ilk 3 hafta)

Dr. Âdem Akıncı – Eğitimde Ödül ve Ceza

Bekir Salim –  Kültür ve Sanat

Cemil Tokpınar – Marifetullah: Allah’ı Tanıma ve Bilme Sanatı

Rasim Haner – Namaz İlmihali

Dr. Süleyman Eriş – Kalbin Zümrüt Tepeleri

Dr. Zeynep Ercan – Göçmen Ailelerde Yetişen Çocuklarda Sağlıklı Kimlik Gelişimi

Bu güzel projeyle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.turkce.respectgs.us/umit-dersleri

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3005
Amerikan Doları
0,84955
Euro
8,7269
İngiliz Sterlini
9,6649
BIST
1061
Altın
7,403
Son Güncelleme: 09.08.2020 08:05