Manşet

Kırmızıgül, AKP zulmü nedeniyle, açlık grevine giren ve vefat eden Bölek için: Çok acı, çok üzgünüm

Helin Bölek kendisinin de üyesi olduğu Grup Yorum’a yönelik baskı ve yıldırma operasyonlarına karşı açlık grevinin 288’inci gününde hayatını kaybetti.

Sanatçı Mahsun Kırmızıgül, Bölek’in çağrısına kulak verilmemesine tepki gösterdi. Helin Bölek’in cenazesini zorla Feriköy Mezarlığı’na getiren polis, cenazeyi yıkanmadan defnettirdi.Baskı ve tehditlerden bunaldığı için kariyerini Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) devam ettirme kararı alan şarkıcı ve yönetmen Mahsun Kırmızı Gül, ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in ölümünden derin üzüntü duyduğunu kaydetti Kırmızıgül şahsi Twitter hesabında, “Bir müzisyenin açlık grevinde ölmesi çok acı. Çok üzgünüm.” ifadelerini kullandı.Helin Bölek, konser yasakları ve İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskınların sona ermesi, üyelerin arananlar listesinden çıkarılması ve adil yargılanma talepleriyle yaptığı ölüm orucunun 288’inci günüde hayatını kaybetti.

CENAZE TÖRENİNDE POLİS ŞİDDETİ
Cenazenin kaldırılacağı İdil Kültür Merkezi önünde ve cenazenin defnedileceği Feriköy Mezarlığı’nda toplanan kalabalığa polis sert müdahale etti. Ara sokaklara dağılanların üzerine toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) ile tazyikli su sıkıldı. Çok sayıda kişi karga tulumba gözaltına alındı.Helin Bölek için yapılmak istenen cenaze töreni ve anma programına izin vermeyen polis, İdil Kültür Merkezi ve Cem Evi’ne giden yolları kapatarak girişleri engelledi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,6095
Amerikan Doları
0,72883
Euro
7,6072
İngiliz Sterlini
8,4806
BIST
106675
Altın
6,84
Son Güncelleme: 01.06.2020 08:14