Amerika

ABD’li ekonomi Uzmanı: İşsizlik 3 kat artacak, Sydney ve Melbourne’de konut yüzde 50 düşecek

ABD’li Ekonomi Uzmanı Harry Dent; “Emlak balonu ne kadar büyükse, patlama da o kadar büyük olur. Melbourne ve Sydney’de emlak için en iyi tehiminim, yüzde 50 düşüş. Ardından çok yavaş düzelme olacak.” dedi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını dünyada genelinde bir taraftan sağılığı tehdit ederken, diğer taraftan ise ülke ekonomilerini de beraberinde sarsmaya devam ediyor.Korona virüsün ekonomik etkileriyle de mücadele eden Avustralya Federal Hükümet, 130 milyar dolar tutarındaki ekonomik programa rağmen, emlak sektörünün çok büyük bir krizle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Önceki gün Ulusal Kabine toplantısı öncesi, mülk sahibi ve kiracılara çağırı da bulanan Federal Başbakan Morrison’dan sonra bir uyarı da ABD’li ekonomi uzmanından geldi. Uzman Dent, yaşanan ekonomik krizin daha da derinleşeceğine dikkat çekerek, koronavirüsünün bilhassa emlak sektöründe buhran getireceğini, ABD ve Sydney’deki konut fiyatlarının ise; önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 50 oranında düşüş kaydedeceğini söyledi.

TAHMİNİM SYDNEY’DE YÜZDE 50 DÜŞÜŞ

Amerika’da  2007 yılında emlak sektöründeki  balonuyla ilgili  yaptığı yorumlarda tahminleri tutan ABD’li Uzman Harry Dent, Avustralya’nın önemli iki şehri olan  Sydney ve Melbourne’de  ev fiyatlarının, yaklaşık yüzde 50’lik bir düşüşe neden olacağı belirtti. Daily Mail sitesinde yer alan haberde ABD’li Sektör Uzmanı Harry Dent, 2023’e kadar Sydney’de ev fiyatlarının ise 500 bin dolara kadar düşeceğini söyledi. Avustralya’nın 1930’lardan bu yana ilk ekonomik buhranı yaşayacağına işaret eden Harry Dent, koronavirüsün ülkedeki işsizlik oranının ise; önümüzdeki aylarda  3 kat yükselterek, yüzde 15’e çıkmasına neden olacağını söyledi. Dent, yaptığı analizde; “Emlak balonu ne kadar büyükse, patlama da o kadar büyük olur. Melbourne ve Sydney’de emlak için en iyi tehiminim, yüzde 50 düşüş. Ardından çok yavaş düzelme olacak.” dedi.

ÇİNLİ SEPEKİLATÖRLER PİYASADAN ÇEKİLECEK

Avustralya’daki Çinli emlak spekülatörlerinin piyasadan çekilmesiyle üst sınıf evlerin fiyat kaybına uğrayacağına da işaret eden Dent, bilhassa Sydney ve Melbourne’de 2023’ye kadar, konut değerlerinin, 2006’daki rakamlara inerek, yarı yarıya değer kaybına uğrayacağına işaret eden Harry Dent, vatandaşların yüksek mortgage kredilerini ödemekte  çok ciddi zorlanacağını belirtti.Avustralya’nın en büyük ticari ortağı Çin’in ekonomisini yavaşlatmasıyla, Çinli emlak spekülatörlerinin de Avustralya emlak piyasasından çıkacağını ve fiyat düşüşlerinin daha da kötüleştireceğine işaret eden Dent, “Bu kişiler, şuanda paralarını aklamak için aşırı değerli emlak satın alıyor” dedi.

EKONOMİ HİZLA DÜZELMEYECEK

Ülkenin ekonomik durumuna da işaret eden Dent, 320 milyarlık hükümet harcama programlarına karşın, önümüzdeki iki yıl da, kötüye gideceğini belirterek; “Ekonomi hızla düzelmeyecek. Birçok işletme de geri gelemeyecek” diye konuştu.Öte yandan bu süreçte, Sydney ve Melbourne sıkıntı yaşarken, önümüzdeki 30 yıl içinde en büyük kazana şehrin Perth olacağına dikkat çeken ABD’li Uzman Dent, Hindistan’ın Avustralya demir cevherine talebini artırdığını, bunedenle, dünyanın büyük ekonomisine sahip ABD’yi ve Çin’i geçeceği tahmininde bulundu.

130 MİLYAR DOLARLIK EKONOMİK PAKET  HAYATA GEÇİRİLİYOR:

Öte yandan Korona virüsün ekonomik etkileriyle de mücadele eden Avustralya Federal Hükümeti, 130 milyar dolar tutarındaki ekonomik programı geçen gün açıklamıştı. Başbakan Scott Morrison;”Federal Hükmet bugün işçilerin işverenlere ödeme yapabilmeleri için 130 milyar dolarlık ekonomik paketi hayata geçiriyoruz. İşletmeler, milyonlarca insanın korona virüs pandemisi nedeniyle işlerini kaybetmesini önlemek için iki haftada bir çalışan başına bin 500 dolara kadar sübvansiyon alacaklar” şeklinde açıklamada bulunmuştu. ZAMAN-Avustralya

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER