Amerika

Meclis Başkanı Şentop, soruşturma geçiren hakimle, yargı mensuplarını fişlemiş

 Askeri Hakim Eren Şen, Hizmet Hareketi cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında görevden uzaklaştırılarak hakkında soruşturma açılan bir isimdi. 

Askeri Hakim Eren Şen,Hizmet Harketei  cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında görevden uzaklaştırılarak hakkında soruşturma açılan bir isimdi.Soruşturma devam ederken Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek Şen lehine tanıklık yaptığı ve Şen’in de bu tanıklıktan sonra görevine döndürülerek, önce Ağır Ceza hakimi olarak, ardından da Sulh Ceza hakimi olarak görevlendirildiği ortaya çıktı. Şentop, Eren Şen’le birlikte yargıya nasıl bir kumpas kurduğunu, fişlemelerde nasıl görev aldığını, bunları nasıl kullandığını da itiraf etti.

Şentop, tanık olarak 2 Mart 2017 tarihinde verdiği ifadede Eren Şen’i öğrenciliğinden beri tanıdığını, onun görevlendirildiği yerlerde irtibat halinde olarak zaman zaman torpil sağladığını, 2012 yılı sonundan itibaren de hem askeri hem de sivil yargıdaki kişilerle ilgili ‘çok yararlı bilgiler’ vererek kendisini ‘ispat ettiğini’ kaydetti. Şentop, 2012 sonundan itibaren kendi elinde Eren Şen aracılığıyla oluşturulmuş bilgiler ışığında, ‘FETÖ’yle mücadelede ‘çok büyük hizmetleri’ olduğunu kaydetti. Şentop, Şen’in kendisini birtakım subaylarla da tanıştırdığını vurguladı.

“HAKİM VE SAVCILAR ARASINDA İSİMLERİ BANA AKTARMAYA BAŞLADI”

2012-2015 yılları arasında AKP Genel Başkan Yardımcılığı yapan Şentop, ismi geçen askeri hakimi, Marmara Üniversitesi’nde öğrencilik yıllarından itibaren tanıdığını belirterek şu çarpıcı ifadeyi verdi: “Mezun olduktan sonra Askeri Hakim adaylığı sınavına girerek mesleğe başladı. 2011’de yanıma gelerek ‘Hocam TSK’ya milliyetçi duygularla girdik, ancak burada durum farklı, istifa etmeyi düşünüyorum’ şeklinde rahatsızlığını ifade etmişti. Ben bunu o dönem ‘FETÖ’ baskısı ve TSK içinde oluşturulan atmosferden rahatsızlık olarak algılamıştım. 17/25 Aralık’tan önce gerçekleşen bu olaydan sonra Eren Şen’le görüşmemiz devam etti. Askeri yargı içinde olmak üzere, hakim ve savcılar arasında ‘FETÖ’ yapılanması ile irtibatlı isimleri bana aktarmaya çalıştı.

“HÜKÜMETE İLETTİM”

‘FETÖ’nün yargıdaki yapılanması konusunda, ilk olarak Kasım 2011’de daha sonra Şubat 2012’de bazı kritik isimlerle ilgili ikazlarımı bir milletvekili olarak hükümetimizin yetkililerine iletmiştim. Şubat 2012’de MİT Müsteşarı ile alakalı ‘FETÖ’ eyleminden sonra Özel Yetkili Mahkemelere ilişkin değişiklik sürecinde, ‘FETÖ’cülerin tasfiyesine yönelik önerilerim sebebiyle kanun hazırlama sürecinde dışlandığımı da belirtmeliyim. Eren Şen bu anlamda FETÖ’nün TSK ve askeri yargı yapılanması alanında çok fazla ve çok etkili bilgiler veren kişi olmuştur. Yüksek Askeri Şura hazırlıkları dahil birçok hususta Eren Şen’in kıymetli bilgiler verdiğini, bu bilgilerin ‘FETÖ’ mücadelesinde çok işe yaradığını ifade etmeliyim.

“ÇOK YARARLI BİLGİLER VERMEK SURETİYLE…”

Bütün bunlar 17/25 Aralık sürecinin çok öncesinde gerçekleşmiştir. Daha sonra Eren Şen’i HSYK’daki tanıdığım arkadaşlarla irtibatlandırıp sivil yargı yapılanmasına dair bildiklerini paylaşmasını sağladım. Eren Şen’in ‘FETÖ’ ile irtibatının olmadığına, tam aksine ‘FETÖ’ ile mücadelede çok yararlı bilgiler vermek suretiyle mücadelenin yargı ayağına önemli katkılar sağladığına bizzat şahidim. Masum olduğuna inanıyorum.”

ÖNCE TAKİPSİZLİK ARDINDAN YÜKSELİŞ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un kefil olduğu hakim Eren Şen, takipsizlik alarak soruşturmadan kurtuldu. Görevine döndürülen Şen önce Ankara Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi yapıldı. 2019 yılında ise Ankara 8. Sulh Ceza Hakimi olarak görevlendirildi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,9221
Amerikan Doları
0,77547
Euro
8,035
İngiliz Sterlini
8,8672
BIST
117741
Altın
7,022
Son Güncelleme: 15.07.2020 08:34