Avustralya, Ekonomi

Federal Hazine Bakanı: Korona sınırlaması, Avustralya’ya her hafta 4 milyara mal oluyor

Avustralya Federal Hazine Bakanı Josh Frydenberg, günlük hayata uygulanan sınırlamaların ekonomiye her hafta dört milyar dolara mal olduğunu, bir an önce normale dönülmesi gerektiğini söyledi.

Hazine Bakanı Frydenberg, yaptığı konuşmada, uygulanan sınırlamaların ülke ekonomisine haftada 4 milyar dolara mal olduğunu kaydetti.  Ülke ekonomisinin, koronavirüs salgını nedeniyle, Haziran ayını da içine alan üç aylık dönemde, 50 milyar dolarlık bir kayıp yaşayacağını belirten Bakan Josh Frydenberg, yasak ve sınırlamaların kaldırılmaması halinde mali bedelin çok daha da ağır olacağını kaydetti.

Bakan, National Press Club’da yaptığı konuşmada “Ekonomimizde önemli rol oynayan tarım, madencilik ve inşaat sektörleri, kısıtlamalara adapte olmayı başarmış ve faaliyetlerine devam edebilmiştir,” dedi. Koronavirüsünün alının tetirler sayesinde önemli aşama kaydettiğini ve böyle bir avantaja rağmen, insanların işlerine mümkün olan en kısa sürede dönmesinin önemli olduğunu kaydetti. Frydenberg, “Avustralya’nın salgının durdurulmasındaki başarısına, ve ekonomide hemen tedbirler ilan etmesine rağmen, işler iyiye gitmeye başlamadan önce daha da kötü rakamlar göreceğiz,” dedi.

Öte yandan Hazine Hakanlığının verdiği bilgilere göre, koronavirüs krizinin, işsizliği iki kat artırarak, Haziran ayı itibarıyla yüzde 10’a çıkarmasını beklediğini açıkladı.Bu arada Australian National University’den Robert Breunig, coronavirüs salgını nerdeniyle artan borçlar azaltılırken, ekonominin de yeni bir hamle yapabilmesine olanak sağlamak amacıyla hükümetin bir zirve düzenlemesini, ve bu zirvede vergileri reformu tartışması başlatmasını istedi

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8109
Amerikan Doları
0,92687
Euro
9,4252
İngiliz Sterlini
10,5101
BIST
1305
Altın
7,879
Son Güncelleme: 30.11.2020 07:15