Manşet, Spor, Zulüm Günlüğü

Galatasaray, zaferin 20. yılında Hakan Şükür sansürü

Galatasaray, 17 Mayıs 2000 tarihinde kazanılan UEFA Kupası’nın 20. yılını kutluyor. Sarı-Kırmızılı külüp, tarihi başarıyla ilgili sosyal medya hesaplarından video ve fotoğraflar paylaştı.

Hiçbirinde Hakan Şükür’ün görüntülerine yer verilmemesi dikkat çekti. Spor medyasında da aynı sansür devam etti.Galatasaray, 17 Mayıs 2000 tarihinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki finalde Arsenal’e karşı kazanılan UEFA Kupası’nın 20. yıl dönümünü kutluyor. Sarı-Kırmızılı ekibin, final maçında İngiltere’nin Arsenal takımını penaltı atışları sonucunda mağlup ederek UEFA Kupası’nı kazanan ilk Türk takımı olmasının üzerinden 20 yıl geçti. Daha önceki yıllarda farklı etkinliklerle kutlanan UEFA Kupası zaferi için bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle organizasyon düzenlenemedi. Ancak Galatasaray Kulübü, sosyal medya hesaplarında yayımladığı video ve fotoğraflarla Türk futbolunun kulüpler düzeyindeki en büyük başarısının mutluluğunu bir kez daha taraftarıyla paylaştı. Bu video ve fotoğraflarda Hakan Şükür’e hiç yer verilmemesi dikkat çekti.

GÖRÜNECEK DİYE TOPLU FOTOĞRAF BİLE YOK

Tarihin 16 Mayıs’tan 17 Mayıs’a dönmesinin ardından gece yarısı başlayan paylaşımlar gündüz de devam etti. Sarı-kırmızılı kulübün Twitter hesabındaki ilk paylaşımda, final maçının görüntüleri eşliğinde UEFA Kupası’nın üzerine Türk bayrağı ve Galatasaray’ın adının yazılma anına yer verildi. Klipte, “17 Mayıs 2000 tarihinde bir Türk takımı, milyonların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için sahaya çıktı. Avrupa’da hiç kimse kupanın Türkiye’ye gelebileceğine inanmıyordu. Ancak Türkiye’de kimileri için tek ihtimal vardı. Kupanın üzerine adını yazdıran takım Galatasaray.” ifadeleri kullanıldı. Görüntülerde Hakan Şükür hiç yer almadı.Video, “Alman, İtalyan, İspanyol, İngiliz hiç fark etmedi; tek ihtimali olanlar hepsini dize getirip 17 Mayıs’ta kupayı Türkiye’ye armağan etti. #TarihBirKereYazıldı ve Türkiye’de hiçbir takım Galatasaray olamadı!” ifadeleriyle paylaşıldı.Galatasaray Kulübü, Twitter’da “Günaydın” mesajında ise UEFA Kupası zaferinin fotoğraflarına yer verdi. Tercih edilen fotoğrafların hiçbirinde Hakan Şükür yine yer almıyordu. Galatasaray’ın hiçbir paylaşımında, Hakan Şükür gözükeceği için, toplu görsellere yer vermemesi de dikkat çekti. Sarı-Kırmızılı kulüp, Hakan Şükür ile Arif Erdem’i, aidatlarını yatırmadıkları gerekçesiyle Mart 2017’de üyelikten çıkarmıştı.

Sansüre tepki gösterenler sosyal medya hesaplarından Hakan Şükür görselleri paylaştı.

AİDAT ÖDEMEDİKLERİ GEREKÇESİYLE İHRAÇ EDİLMİŞLERDİ

Hakan Şükür ile Arif Erdem’in üyelikten ihraç edilmesiyle ilgili ilk oylama, Galatasaray’ın 25 Mart 2017’deki Mali Genel Kurulu’nda yapılmıştı. Üyelikten ihraçları oy çokluğuyla reddedilmişti. Bir gün sonra dönemin Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Galatasaray’ı uyararak bu isimleri ihraç etmesini istemişti. Mali Genel Kurul’da kulüp üyeliğinden ihraç talepleri reddedilen Hakan Şükür ve Arif Erdem için dönemin kulüp yönetim kurulu üyeleri olağanüstü toplanmış ve Galatasaray’ın tarihi başarılarında çok büyük katkıları olan bu iki ismi aidatlarını yatırmadıkları gerekçesiyle ihraç etmişti.

HAKAN ŞÜKÜR’DEN SANSÜR TEPKİSİ

Spor medyasında da benzer sansür zaferin 20. yılında da devam etti. Hakan Şükür ise Türkiye’de yasaklı olan Twitter hesabından bir paylaşım yaparak sansür uygulayanlara mesaj gönderdi. Şükür, UEFA Kupası ile çekilmiş fotoğraflar eşliğinde şunları yazdı: “Birgün gelecek, büyük gururla aldığımız bu kupanın gerçek hikayesini ve hangi şartlarda kazanıldığını mutlaka anlatacağım. Kupaya uzanan yolda en çok golü atanın fotoğrafını koyamayan, ismini anamayan korkaklara gelsin. Tarih bir kere yazıldı ve onu da biz yazdık. #17Mayıs”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4858
Amerikan Doları
0,85789
Euro
9,0741
İngiliz Sterlini
9,9469
BIST
1124
Altın
7,8
Son Güncelleme: 26.09.2020 08:14