Manşet, Politics

HDP: Diyarbakır Valiliği işkenceyi gizliyor, işkencecileri koruyor

HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’in gözaltına alınırken operasyon köpeklerinin saldırısına ‘Kısıtlı saldırı’ denmesine HDP tepki gösterdi.

26 Haziran tarihinde evine yapılan baskın sırasında 3 buçuk saat boyunca işkence yapıldığı belirtilen HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin’in gördüğü şiddet fotoğraflarla kamuoyuna yansımasının ardından Diyarbakır Valiliği ve Emniyet’in ‘Kısıtlı saldırı’ açıklamasına HDP tepki gösterdi.

‘İŞKENCECİ POLİSLERE SAHŞP ÇIKIP İŞLENEN SUÇA ORTAK OLUYORLAR’

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede tarafından yapılan yazılı açıklamada, bilgilrndirmeyi yapan kurumların, işkenceye ve sorumlularına sahip çıktığı belirtilirken, işlenen suça da ortak olunduğuna dikkat çekildi. İşkencenin raporlarla tespit edildiğini belirten HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Dede, asker, polis ve bekçiler aracılığıyla engel tanımadan kapalı ve açık tüm alanlarda, sokak ve meydanlarda açık, sistematik ve her türlü şiddet aracı ile işkence uygulandığı belirtildi: .

“Evine yapılan baskın sırasında iki polis köpeği tarafından işkenceye maruz bırakılan Sevil Rojbin Çetin ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğu olan kurumlar işkenceci polislere sahip çıkan bir açıklama yaparak işlenen suça ortak olmuşlardır.Raporlarla belgelenen iki bacakta köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama vücudunun farklı yerlerinde darp izi ile işkence tartışmaya yer bırakmayacak kadar açıktır. İşkence suçunu inkar etmek ve işkencecilere sahip çıkmak AKP iktidarına bağlı Valilik ve Emniyet Müdürlüklerinin yeni görev tanımlarından biri olduğu anlaşılıyor.

‘İŞKENCE KAMUSAL ALANDA MEŞRULAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün açıklaması ile işkenceyi aklama gayreti ortada olmakla birlikte işkence kamusal alanda meşrulaştırılmaya çalışılmakta ve yargıyı da etkileme girişiminde bulunulmaktadır.
Asker, polis ve bekçiler aracılığıyla engel tanımadan kapalı ve açık tüm alanlarda, sokak ve meydanlarda açık, sistematik ve her türlü şiddet aracı ile işkence uygulanıyor .
Emniyet Müdürlüğünün ““özel eğitimli arama köpeği şahsın balkon kapsısından atlamaya çalışması üzerine sağ ayağından tutmak suretiyle kaçmasını engellemiş” şeklinde yaptığı tutarsız açıklamaya, hakikati inkar eden tutumuna cevap vermek bizim açımızdan zül olsa da şunu soruyoruz “ Öyleyse Sevil Rojbin Çetin’in yüzünde oluşan morarmalar ve dudağının patlatılması hangi insanlık dışı el tarafından gerçekleştirildi?” Bizler ve kamuoyu yanıtını biliyoruz . Bu insanlık dışı uygulama Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler eliyle gerçekleştirilmiştir.

‘CEZALANDIRILMALARI İÇİN BIKMADAN USANMADAN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Bu açıklama ile sadece arkadaşımıza yönelik işkence manipüle edilmekle kalınmıyor geçmişte yapılan işkencelere sahip çıkılıyor ve gelecekte uygulanacak işkence suçları cesaretlendirilmeye çalışılıyor.
Valiliğin insanlığa karşı suç kapsamında olan işkence suçunu işleyenleri koruyan ve suçu gizlemeye çalışan tavrını asla kabul etmiyoruz. İşkence suçunu işleyenlerin, azmettirenlerin, suçu karartmaya ve suçluları korumaya çalışanların yargılanmaları ve cezalandırılmaları için, bıkmadan, usanmadan mücadele edeceğiz.”KAYNAK.: ARTIĞARÇAK

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER