Gündem, Manşet

Afrin “gazisi” Üsteğmen: Önce 9.30’da ziyaretime geldiler, sonra saat 10’da ihraç ettiler

TSK’nın Afrin operasyonu sırasında yaralanan Üsteğmen İsmail Tokmak, 2 Temmuz saat 9.30’ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkililerinin kendisini ziyarete geldiğini yarım saat sonra ise meslek ihraç edildiğini söyledi. Tokmak, gazilik ünvanını da kaybetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde yürüttüğü ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda yaralanan, 33 yaşındaki Üsteğmen İsmail Tokmak, Facebook hesabında mesleğinden ihraç edildiğini duyurdu.Tokmak yaralandıktan sonra memleketi Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine getirildi. Burada tedavi gördüğü sırada Tokmak Şanlıurfa Belediye Başkanı, milletvekilleri, il müdürleri gibi pek çok kişi tarafından ziyaret edildi ve ‘kahramanlıkları’ övüldü. Ancak, Tokmak bunun ardından 2 Temmuz’da kamudan ihraç edildi.İsmail Tokmak, başta Anadolu Ajansı olmak üzere verdiği röportajlarda Zeytin Dalı Harekâtı’nda arkadaşlarını kaybettiğini, çok üzgün olduğunu belirtmişti.

Tokmak, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda ihraç kararına tepkisini şu sözlerle ifade etti:

“Allah rızası için okuyun. Vicdanınız biraz hissederse bana da destek olun. Zeytindalı Harekâtında gazi olarak, sabah 09.30’da kapı çalıyor. Sayın Gazimiz, biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan sizlerin hal hatırını sormaya geldik. Devletimiz sağolsun bizleri düşünüyor, Allah devletimizden razı olsun. Ardından saat 10.00’da telefonum çalıyor. ‘Ben sizin birliğinizden havan bölük astsubayı’ dedi, buyrun dedim. ‘Komutanım’ dedi, ‘meslekten ihraç edildiniz.’

Allah’ım dedim ben bu vatan için canımı verdim. Beş şehit arkadaşımı verdim. Ve dedim ki Ya Rabbi keşke ben de şehitlerle beraber şehit olsaydım, bu utancı yaşatmasaydın. Allah aşkına ben ilaçsız beş dakika bile uyuyamayan, kulaklarımda işitme kaybı ve çınlama sesleri ile uyuyamayan ben neden bunu hak ediyorum? Allah’ım sen şahitsin ben vatan için gazi oldum, asla vatana hıyanet etmedim.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,321
Amerikan Doları
0,8529
Euro
8,7344
İngiliz Sterlini
9,7215
BIST
1076
Altın
7,433
Son Güncelleme: 10.08.2020 17:47