Gündem, Manşet

Belçika istihbaratına göre Erdoğan’ın İslamizmi en büyük tehdit

Belçika Devlet Güvenlik Kurumu, 2 Temmuz 2020’de yayınlanan son yıllık raporunda, “Dinsel aşırılık, özellikle de Madkhalizm, Türk İslamcılığı ve Müslüman Kardeşler”in Belçika üzerinde birinci derecede tehdit oluşturduğunu açıkladı.

Raporda son zamanlarda atıcılık kulüplerinde daha sık görünen aşırı sağcılar ve Belçika üniversitelerinde eğitim görmekte olan onlarca Çinli askeri öğrenci güvenliği tehdit eden diğer iki önemli tehlike olarak belirtiliyor.Rapora göre, Selefilik bünyesindeki Madkhalist akım son zamanlarda Belçika’da endişe verici bir yayılma gösteriyor.1990’larda Suudi Arabistan’da ortaya çıkmış olan bu akım Medine Üniversitesi’nde profesör olan Suudi din adamı Rabi Al Madkhali’nin yazılarından esinleniyor. Vahabilik ile birlikte var olan bu akım son zamanlarda Avrupa’da, özellikle de Belçika ve Hollanda’da yayılıyor.Raporda, Avrupalı ilk kadın intihar komandosu olan Muriel Degauque’nin kocasının da Madkhalist akımla ilişkili olduğu belirtiliyor. Bu akım El Kaide ve IŞİD gibi grupları kınamakla birlikte siyasi bir otorite tarafından emredilecek cihadı reddetmiyor.

MADKHALİSTLER CİDDİ BİR TEHDİT

Devlet Güvenlik kurumu, bireyleri ve ailelerini Belçika toplumundan izole etmeyi amaçladığı için bu akımı “totaliter, ırkçı, anti-demokratik” ve “toplumda bir arada yaşam için ciddi bir tehdit” olarak değerlendiriyor.Rapora göre bu akımın müridi olan erkekler tamamen sakal bırakıp uzun cübbe, kadınlar ise sadece yüzü açıkta bırakan jilbab veya yüzü de kısmen veya tamamen örten nikab giyiniyorlar.Kurum, Erdoğan’ın partisi tarafından yaratılan Türk islamcılığını da bir tehdit olarak görüyor.

AKP, MÜSLÜMAN KARDEŞLERE YAKIN

Rapora göre, AKP toplumun siyasi yollarla İslamlaştırılmasını amaçlıyor, bu planda da ideolojik olarak Müslüman Kardeşler’e yakın bulunuyor.Kurum, Belçika’da Türk Devleti’nin temsilcisi olan Diyanet Vakfı ile tarikatlar ve Milli Görüş gibi dinci hareketler arasındaki ideolojik farklılığın da giderek ortadan kalktığını saptamış bulunuyor.

AKP, BELÇİKA SİYASİ PARTİLERİNE SIZIYOR

Kuruma göre, Diyanet’in daha önceleri aşırı bir grup olarak gördüğü Milli Görüş günümüzde Belçika İslam Federasyonu’nun (BİF)’nin çeşitli okul projeleriyle Belçika’daki Türk toplumu içerisinde etkisini giderek arttırıyor.Bu istihbarat örgütü, ayrıca Erdoğan ve partisinin yakın bulunduğu Müslüman Kardeşler’in de Belçika siyasal partilerine gizlice sızmayı sürdürdüğüne, son seçimlerde tesettürü savunan adaylar ve partiler lehinde çalışma yaptığına da dikkati çekiyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 17:08