Avustralya, Manşet

Victoria’da Kovid-19 endişesi: Korona yasağına uymayanlara 11 bin dolar para ve hapis cezası

Spot: Yasaklara uymayarak eyalete girenlere 11 bin dolar para veya 6 ay hapis cezası verileceği belirtildi. NWS Eyaleti, Victoria ile sınırlarının kapatılmayacağını belirtirken, Queensland ve Güney Avustralya ise sınırları kapalı tutacağı belirtildi.

Avustralya’da, yeniden tırmanışa geçen koronavirüse (Kovid19) nedeniyle, Eyalet Hükümetleri alarma geçti. Victoria Eyaleti’nde 73, Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde 14 kişinin daha yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanmasıyla ülkede son 24 saatteki vaka sayısı 87’ye yükseldiği belirtildi. Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews, Perşembe’den itibaren bazı semtlerde kısmi sokağa çıkma yasağının yürürlüğe gireceğini açıkladı. Tehlikesinin henüz geçmediğini hatırlatan Andrews, Melbourne’de posta kodlarıyla “sıcak bölgeler” olarak tanımlanan 10 semtte “egzersiz ve tedaviye gitmek, okula veya işe gitmek, bakmayla sorumlu olunduğu yakınlarına gitmek, diğer temel ihtiyaç malzemesi satın almak” dışında evden çıkılmasının yasaklandığını söyledi. Andrews: “Hızlı şekilde kontrol edemezsek, o zaman tüm eyaletin kapılarını kapatacağız ”dedi.

EYALETLER VİCTORİA’YA KAPILARINI KAPATTI

Öte yandan Melbourne’da son iki haftadan beri virüs vakalarının artış göstermesi nedeniyle, diğer eyaletler tedbir almaya başladı. NSW Eyalet Hükmetti, çeşitli dillerde ilan vererek, insanları, toplu program yapmamaya ve Melbourne ‘ye gitmemeye çağırdı. ”Melbourne ’ye gidiyorsanız tekrar düşünün’, ‘Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aile toplantılarından kaçının, derhal test yaptırın’ gibi ilan veren NSW Hükümeti; “ Eğer büyük ve geniş bir aileniz varsa, onlardan uzak kalmanız, yapabileceğiniz en büyük sevgi göstergesidir” diyerek, uyarıda bulundu.

YASAĞA UYMANLARA 11 BİN DOLAR PARA CEZASI

Bu arada Eyalet sınırlarının Temmuz ortasında açılacağını ilan eden Queensland ve Güney Avustralya Eyaletleri, Victoria’ya ile sınırların kapalı kalacağını duyurdu.NWS Sağlık Bakanı Brad Hazzard,ise; Victoria ile sınırlarının kapatılmayacağını belirtti. Yasaklara uymayarak eyalete girenlere 11 bin doları para veya 6 ay hapis cezası verileceğini duyuran Sağlık Bakanı Hazzard, Melbourne’deki sıcak bölgelere gitmeleri durumunda aynı cezalara çarptırılacağını söyledi.ZAMAN-Avustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 16:07