Dış Haberler, Manşet

ABD: IŞİD, Türkiye’yi para transferi ve bölgesel geçiş merkezi olarak kullanıyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın son açıkladığı raporlar, terör örgütü IŞİD’in para transferinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden yürüttüğünü ortaya koydu.

ABD Hazine Bakanlığı’nın son açıkladığı raporlar, terör örgütü IŞİD’in para transferinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden yürüttüğünü ortaya koydu. ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi’nin hazırladığı raporda ise IŞİD’in Türkiye’yi bölgesel geçiş merkezi olarak kullandığı ifade edildi.

PARA TRANSFERİNDE “RAWİ AĞI” FAKTÖRÜ

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’e para transferinde aracı rol oynadığı belirtilen Türkiye merkezli Rawi Ağı’na geçen yıl dikkati çekmişti.ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Dairesi Başkanlığı (U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control -OFAC), 2019 yılı Temmuz ayında Rawi Ağı’nın İŞİD’e para trafiğinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Hazine Bakanlığı, IŞİD’nin Türkiye’de döviz bürolarının bulunduğunu belirtmiş ve İŞİD’in para trafiğini yöneten Irak merkezli Rawi ailesine ait ‘Rawi Network’ün Türkiye’de Samsun, Şanlıurfa ve İstanbul’da döviz büroları olduğu tespitinde bulunmuştu. Rawi Ağı’nı yöneten ailenin Türkiye, Belçika, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren altı üyesi kara para aklamak ve para transferinde IŞİD’in finansmanında oynadığı rol nedeniyle ABD tarafından yaptırım listesine alındı.

LİSTEYE BU YIL ALINAN YENİ İSİM

Geçen yılki bu gelişmenin ardından, ABD Hazine Bakanlığı son olarak, salı günü itibariyle Rawi Ağı’nın ve ailenin kilit isimlerinden olan Adnan Muhammed Emin el Rawi’yi yaptırım listesine aldı ve Emin el Rawi’yi, ‘Türkiye’de IŞİD’e para transferinden sorumlu isim’ olarak nitelendirdi.Hazine Bakanlığı’na göre, yaptırım listesine alınan Adnan Muhammed Emin el Rawi, IŞİD’in Türkiye’deki para transferinden sorumlu kişi olarak tanımladı. Hazine Bakanlığı, Rawi’nin, IŞİD’i maddeten desteklediğini, sponsorluğunu yaptığını ve örgüte finansal, teknolojik, materyal destek sağladığını belirtti ve bir önceki finans emiri Fawaz el Rawi’nin koalisyon tarafından 2017’de düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü hatırlattı.Rawi ailesi, pek çok ülke ve hükümeti tarafından yakından bilinirken, uzmanlar bu ağın IŞİD Karşıtı Koalisyon’un bir üyesi olan Türkiye’de faaliyet göstermeye devam ettiğini sorguluyor.

PENTAGON RAPORU: TÜRKİYE, İŞİD İÇİN BÖLGESEL GEÇİŞ MERKEZİ

ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi’nin hazırladığı raporda ise NATO ve IŞİD’le Mücadele Koalisyonu üyesi Türkiye IŞİD için “bölgesel geçiş merkezi” olarak adlandırıldıABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişliği, Irak ve Suriye’deki ABD askeri misyonuna ilişkin 136 sayfalık rapor yayınladı. Raporda ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’nın (EUCOM) Türkiye ile ilgili bazı ifadelerine de yer verildi.

Raporda, EUCOM’un Türkiye için IŞİD mensupları, finansmanı ve silahları için “büyük kolaylaştırma merkezi” ifadesini kullanıldığı dile getirildi. Ancak EUCOM’un Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırında IŞİD savaşçılarının ve malzemelerinin geçişini engelleme konusunda son dönemde gayretlerini arttırdığını kabul ettiği de dile getirildi. BOLD –

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6674
Amerikan Doları
0,88815
Euro
9,3401
İngiliz Sterlini
10,2408
BIST
1123
Altın
7,971
Son Güncelleme: 29.09.2020 16:01