Avrupa, Dış Haberler

‘101 aksaçlı’ bildirisine Almanya’dan destek çağrısı: Demokratik muhalefete destek

Aralarında Fatih Akın, Doğan Akhanlı, Banu Güven, Can Dündar, Günter Wallraff gibi isimlerin olduğu gazeteci, yazar, sanatçı ve düşünürler, ‘Türkiye’de demokratik muhalefete destek’ istedi.

Türkiye’de geçen ay “aksaçlılar” olarak kendilerini tanımlayan 101 kişinin demokratikleşme ve siyasi kutuplaşmayı sona erdirme amacıyla yaptığı çağrıya Almanya’da, aralarında çok sayıda gazeteci, yazar ve sanatçının da bulunduğu isimlerden destek geldi.Söz konusu kişiler, bir açıklama yayımlayarak “101 aksaçlı” bildirisine ve Türkiye’deki demokratik muhalefete destek istedi.

Uluslararası Yazarlar Derneği PEN’in Almanya şubesinin yanı sıra, Alman Gazeteciler Derneği (DJU), Alman Gazeteciler Birliği (DJV), Alman Kitap Yayıncıları Birliği Kurumu ve Almanya-Türkiye Kültür Forumu, “Akdeniz’de barış” ve “Türkiye’deki demokratlarla dayanışma” talep eden bir açıklama yayınladı.Açıklamada, 101 “aksaçlının” bir yandan yıllardır on binlerce bilim insanı, gazeteci, sanatçıyı mahkum eden, diğer yandan Akdeniz’de birçok krize neden olan AKP rejiminin haksızlıklarına karşı dayanışma çağrısı yaptığı belirtildi.

Aralarında Fatih Akın, Doğan Akhanlı, Banu Güven, Can Dündar, Günter Wallraff gibi ünlü isimlerin olduğu gazeteci, yazar, sanatçı ve düşünürlerin imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Türkiye’de demokratik muhalefete destek” çağrısı yapılarak, “101 aksaçlı” bildirisine destek talep edildi. Açıklamada, bildirinin Almanca çevirisine de yer verildi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerden oluşan ve farklı kesim ya da siyasi görüşten olan 101 kişi, yayımladıkları ortak açıklamada gençlere seslenmişti. Türkiye’nin şu ana kadarki en “karanlık” dönemini yaşadığını belirten “aksaçlılar”, “Size dayatılan bölünmeleri, düşmanlıkları, sahte cepheleri aşın, birlik olun, sesinizi yükseltin” çağrısında bulunmuştu.

Açıklamada, “Özgürlüklerimize, aşımıza ekmeğimize, yaşam tarzlarımıza sahip çıkma, haklarımızı talep etme zamanıdır. Yarının aydınlığı sizlerin ellerinde. Ve biz aksaçlılar o aydınlığı yaşarken görmek istiyoruz” denilmişti. (Deutsche Welle Türkçe)

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4385
Amerikan Doları
0,85469
Euro
8,9962
İngiliz Sterlini
9,8219
BIST
1103
Altın
7,717
Son Güncelleme: 24.09.2020 07:21