Manşet, Uzak Doğu

Maskesiz selfie çektiren Yeni Zelanda Başbakanı’ndan özür

Koronavirüsle mücadele politikasıyla ilgili övülen Yeni Zelanda lideri Ardern, seçim kampanyası sırasında inşaat çalışanlarıyla maskesiz ve sosyal mesafeyi korumadan selfie çektirdiği için özür diledi.

Koronavirüsle mücadelede en başarılı ülkelerden biri olarak gösterilen ve salgın başladığından beri sadece 1815 vakanın görüldüğü Yeni Zelanda’da Başbakan Jacinda Ardern çektirdiği bir selfie yüzünden eleştirilerin hedefi oldu.Ardern, seçim kampanyası gezisi sırasında Auckland’da maskesiz ve sosyal mesafe kuralına uymadan inşaat çalışanlarıyla çektiği selfie’ler yüzünden özür diledi.

Ana muhalefet partisi lideri: Gördüğümde çok şaşırdım

Ana muhalefetteki Ulusal Parti lideri Judith Collins, düzenlediği basın toplantısında, “Başbakanın maskesiz olarak sosyal mesafe kuralına açık bir şekilde uymadığını gördüğümde çok şaşırdım” ifadelerini kullandı.Konuya ilişkin açıklamada yapan Başbakan Ardern, seçim kampanyası boyunca ve daha öncesinde de kurallara uymaya çalıştığını ifade ederek şunları söyledi:

“İnsanların ellerini sıkmamak için gerçekten çok çaba gösterdim. Hep dezenfektan kullandım. Auckland’da maskemi taktım. Sosyal mesafeyi korumak için de çok çalışıyorum. O fotoğrafta yanlış yaptım, hatta biraz daha ileriye gitmeliydim ve onlardan kendi aralarında da mesafe bırakmalarını istemeliydim. Bunu kabul ediyorum.”

Seçimler salgın nedeniyle ertelenmişti

Ardern, 19 Eylül’de yapılması planlanan genel seçimlerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 17 Ekim’e ertelenmişti.Öte yandan, Ardern, dün yaptığı açıklamada, virüsün yeniden yayılmasını önlemek amacıyla yürürlüğe konulan yasakların hafifletileceğini söylemişti.sputniknews

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER