Manşet, Zulüm Günlüğü

NOS: Yunanistan darp edip eşyalarına el koyduğu mültecileri denize geri itiyor

Hollanda kamu yayın kuruluşu NOS, Yunanistan’ın uluslararası hukuku ihlal edip mültecileri darp ettikten sonra eşyalarına ve paralarına el koyduktan sonra denize geri ittiğini yazdı.

Hollanda kamu yayın kuruluşu NOS gazetesinde yer alan haberde, Yunanistan’ın Midilli ve Sisam adalarına ulaşan mültecilerin denize geri itildiği kaydedildi. Geri itmelerin uluslararası hukuka aykırı olduğu ve yardım kuruluşlarının bu konuda uyarılarını artırdığı kaydedilen haberde, söz konusu geri itmelerin yeni olmadığına dikkat çekildi.Haberde, özellikle Yunanistan ile Türkiye arasındaki kara sınırında bunun yıllardır yaşandığı ve bu yılın nisan ayından itibaren önemli ölçüde arttığı ifade edildi.Ayrıca Yunanistan tarafından göçmenlerin zaman zaman botlarının patlatıldığı ve motorlarının tahrip edildiği belirtilen haberde, erkek veya kadın gözetmeksizin göçmenlere şiddet uygulandığı kaydedildi.

GÖÇMENLERE ‘HAYVAN’ MUAMELESİ YAPILDIĞI İDDİASI

Haberde, göçmenlere “hayvan” muamelesi yapıldığı, darp edildikten sonra tüm eşyalarına, telefonlarına, paralarına ve kıyafetlerine el konulduğu ve şişme botlarla açık denize bırakıldıkları vurgulandı.Gazeteye açıklama yapan yardım kuruluşu Josoor yetkilisi Natalie Gruber, bu durumu endişe verici bulduğunu belirterek, “Geri itmeler her zaman yasa dışıdır. Eğer uluslararası hukuku, Avrupa olarak insanlara sığınma başvurusu hakkı vermek için imzaladığımız tüm anlaşmaları ciddiye alıyorsak, bunlar asla olmamalı. Ayrıca bu yöntemlerle insanlar denizde tehlikeye giriyor.” diye konuştu.

“AB GERİ İTMELERE SESSİZ”

Diğer yandan haberde Yunanlılar dahil insan hakları örgütlerinin de yıllardır geri itmeleri Avrupa Birliği’ne (AB) bildirdikleri, AB’nin bu konuda sessiz kaldığı kaydedildi. Bunun sebebinin geri itmelerin Avrupa için bir sorunu çözdüğü, Yunanistan’ın AB için kirli işler yaptığı değerlendirmesi yer aldı.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4544
Amerikan Doları
0,85634
Euro
9,0274
İngiliz Sterlini
9,8443
BIST
1104
Altın
7,736
Son Güncelleme: 24.09.2020 07:51