Manşet, Video Haberler, Zulüm Günlüğü

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğrayan Mardinli işçiler konuştu: Dehşeti yaşadık!

Mardin Mazıdağı’ndan Sakarya Kocaali Ortaköy’e fındık toplamaya gelen Demir ailesi, dün sabah bahçe sahiplerinin sopalı, baltalı saldırısına uğradı.

Bahçe sahibinin kendilerine ‘it sürüsü’ demesiyle işi bırakan işçiler, oğullarının taşlı sopalı saldırısına uğradı. Jandarmayı arayan, hatta konum da atan işçiler, kendilerine saldıranların “Jandarma da gelse sizi kurtaramaz. Sizi de evinizi de eşyanızı da yakarız” dediğini aktardı.

Sakarya’da fındık toplayan 16 Kürt işçinin, işverenin ve akrabalarının saldırısına uğradığı görüntüler infial yarattı. İşçiler, olayın dün yaşandığını söylerken, Sakarya Valiliği, görüntülerin 22 Ağustos’ta çekildiğini ve kavganın başka bir sebeple çıktığını savundu.

Büyük infial yaratan kavganın görüntülerini cep telefonuyla kaydeden Rojda Demir (24) Kronos’a yaşananları anlattı. Sakarya Valiliği’ni yalanlayan Rojda Demir, “Olay gerçek, biz yaşadık. Kaçtık ordan, canımızı zor kurtardık. Dün gerçekleşti. Sabah 7’de işe gittik. O sırada bahçe sahibi amca Hacı Hüseyin Cebecioğlu ve bir oğlu da ordaydı. ‘Bu fındıkları toplayın, yukarıya çıkarın’ dedi. Biz de denileni yaptık. O sırada Hacı Hüseyin Cebecioğlu geldi bağırdı, küfür etti bize. ‘İt sürüsü’ dedi, hakaretler küfürler yağdırdı. Hakaretleri kabul etmiyoruz dedik ama durmadı devam etti. Biz de kovalarımızı bıraktık, çalışmıyoruz dedik. 10 dakika yürüyüp kaldığımız yere gittik” şeklinde konuştu.

Asıl saldırının bu andan sonra gerçekleştiğini kaydeden Rojda Demir, “O sırada patronun üç oğlu geldi. Ellerinde sopalarla demirlerle saldırdılar. Siz kimsiniz, bahçeyi nasıl bırakırsınız burası Mardin değil, sizi burda yakarız dediler. Amcamın oğlunu çağırdılar ‘çık seni öldüreceğiz’ dedi. O da çıktı dışarı. Onu dövdüler, ayırmaya çalıştık. Ellerinden aldık içeriye götürdük. O sırada barakanın penceresinden içeriye girmeye çalışıyorlardı. ‘Bir dakika bile kalırsanız sizi yakarız’ dediler. ‘Sizi eşyanızla birlikte yakarız’ dediler. Korktuk apar topar topladık eşyamızı kaçtık” şeklinde konuştu.

YUMRUK ATILAN ÇOCUK 15 YAŞINDA, VURAN KİŞİ HASAN CEBECİOĞLU

Görüntülerde kendisine yumruk atılan kadının amcasının 15 yaşındaki kızı Şilan Demir olduğunu kaydeden Rojda Demir, yumruk atan yeşil gömlekli kişinin de patronun oğlu Hasan Cebecioğlu olduğunu belirtti. Kenan Cebecioğlu’nun ise elinde taşımakta zorlandığı büyük bir sopayla saldırdığını kaydeden Rojda Demir, akrabaları olan bir kadının da elinde baltayla kavgaya geldiğini belirtti. Demir, sadece köyden tanımadıkları bir kişinin kavgaya müdahale ederek kendilerini korumaya çalıştığını belirtti.

“JANDARMAYA KONUM ATTIK”

Sakarya Valiliği’nin açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını kaydeden Rojda Demir, “Biz jandarmayı birkaç kere aradık. Mahallenin ismini bilmiyorduk, tam net söyleyemedik o yüzden ama konum da attık. Oğulları bize de dedi ki ‘Jandarma da gelse bir işe yaramaz, onlar bizden yana’. Biz de jandarmayı beklemedik artık, eşyamızı toplayıp yola çıktık, tesadüfen bu tarafa gelen bir araca denk geldik, bindik döndük hemen” şekline konuştu.

“HAYATIMDA HİÇ BÖYLE KORKU YAŞAMADIM”

Görüntüleri çekerken yaşadığı dehşeti unutamadığını belirten Rojda Demir, “Hayatımda hiç böyle korku yaşamadım. Gözümü kapattığımda bile yüz ifadeleri geliyor aklıma. Bir kadın baltayla bile gelmişti. Kenan Cebecioğlu sopayla, taşıyamadığı sopayla saldırdı. ‘Sizi evinizle, eşyanızla birlikte yakarız’ diyorlardı. Korkumdan sadece bağırdım” diye konuştu.

SAKARYA VALİLİĞİ: “İDDİA EDİLEN OLAYLA BİR BAĞLANTI TESPİT EDİLEMEMİŞTİR”

Sakarya Valiliği de olayla ilgili açıklama yaptı ve fındık bahçesinde yaşanan olayın iddia edildiği gibi “ırkçılık” yüzünden yaşanmadığını, görüntülerin 22 Ağustos’da fındık bahçesi sahipleri arasında yaşanan bir kavgaya ait olduğunu söyledi: “Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22.08.2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır. Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir.”

AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ise “Sakarya’da ne bugün, ne de bundan önce, anlatıldığı şekilde herhangi bir olay asla vuku bulmamıştır” dedi.

“SALDIRGANLAR HAKKINDA GEREKLİ ADLİ İŞLEMLER YAPILMALI”

HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da “Sakarya’da darba uğrayan Mardin, Mazıdağı’na giden Kürt işçilerden genç kadın Rojda’yla görüştüm. İş ortamında aşağılamayla başlamış, özür beklerken darp edilmişler. ‘Mardin değil bura, Sakarya’ demişler. Sakarya Valiliğinin açıklamasının aksine görüntüler gerçek, kendisi çekmiş. Sakarya Valiliği’nin olayın üstünü örtmeye çalışan açıklaması doğru değil. Saldırganlar hakkında gereken adli işlemler yapılmalı. Saldırgan davranışlar sümenaltı edilmemelidir” ifadelerini kullandı.kronos

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4342
Amerikan Doları
0,85378
Euro
8,9972
İngiliz Sterlini
9,8169
BIST
1103
Altın
7,718
Son Güncelleme: 24.09.2020 07:36