Manşet, Zulüm Günlüğü

Yargıtay bozma kararı verdi: ZAMAN’ın Yazarı Mümtaz’er Türköne tahliye edildi

Zaman Gazetesi eski yazarı ve akademisyen Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne Yargıtay’ın bozma kararından sonra tahliye edildi.

Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, KHK ile kapatılan Zaman gazetesi yazarlarından tutuksuz sanıklar Şahin Alpay ve Ali Bulaç ile tutuklu sanık Mümtazer Türköne’ye “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan verilen hapis cezalarını bozdu. Daire, Türköne’nin tahliyesine karar verdi.Zaman gazetesi eski yazarları hakkındaki davada İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Bulaç, Alpay ve Türköne, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan hapis cezası almıştı.15 Temmuz sonrası ‘Cemaat medya yapılanmasıyla’ ilişkili olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Türköne, 2018 yılında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay’dan bozma kararı

Zaman Gazetesi çalışanlarına yönelik operasyon kapsamında 28 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınan yazar Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne, Yargıtay tarafından terör örgütü üyeliği suçlamasıyla verilen cezanın bozulması sonrasında cezaevinden tahliye edildi.Türköne, 15 Temmuz sonrasında başlatılan gözaltılar kapsamında 21 basın mensubuyla birlikte 28 Temmuz tarihinde Yalova’da gözaltına alındı. Türköne, emniyetteki sorgularının ardından çıkarıldığı İstanbul 3. Sulh Hakimliği tarafından 5 Ağustos tarihinde beraberinde 11 gazeteciyle birlikte tutuklandı. Tutuklanmaya gerekçe olarak terör örgütü üyeliği gösterildi.Türköne, tutuklandıktan 13 ay sonra 18 Eylül 2017 tarihinde hakim karşısına çıktı. Türköne, ilk savunmasında darbelere karşı olduğunu, bu yöndeki yazıları ve kitaplarının bulunduğunu anlattı. Türköne ve diğer gazetecilerin yargılanması Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusü’nde bulunan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 6 Temmuz 2018 tarihinde ise kararını açıklandı. Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal’ı terör örgütü üyeliği suçundan 10 yıl 6 ay hepse mahkum olurken, bu iki sanık için mahkeme iyi hal indirimine gitmedi.Diğer sanıklardan Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Ahmet Turan Alkan’a iyi hal indirimi uygulayan mahkeme bu isimleri ise örgüt üyeliğinden 8 yıl 9 ay hapse çarptırırken sanıklardan İbrahim Karayeğen’i ise 9 yıl hapse cezası verdi. Aynı duruşmada Mehmet Özdemir, İhsan Duran Dağı, Orhan Kemal Cengiz, Lalezer Sarıibrahimoğlu ve Nuriye Ural ise beraat etti. Aynı duruşmada tutuklu bulunan dört sanıktan Şahin Alpay ve İbrahim Karayeğen tahliye edildi. Davadan tutuklu olarak Mustafa Ünal ve Mümtazer Türköne tutuklu olarak kaldı.29 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararı yerinde görerek onadı. Türköne ve Mustafa Ünal’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.Türköne, Ağustos 2019’da kalp rahatsızlığı nedeniyle İstanbul Mehmet Akif Ersoy Hastanesi’ne kaldırıldı. Mümtazer Türköne, damarına stent takıldıktan sonra cezaevine geri gönderildi.Türköne, açık kalp ameliyatı olmayı cezaevi şartlarından dolayı kabul etmedi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,903
Amerikan Doları
0,94613
Euro
9,8182
İngiliz Sterlini
10,8759
BIST
1127
Altın
8,421
Son Güncelleme: 29.10.2020 17:07