Gündem, Manşet

Yunanistan’a geçmeye çalışan anne baba tutuklandı, 4 çocuk ortada kaldı

AKP zulmünden kaçmak için İzmir’de sürat teknesiyle yurtdışına çıkmaya  çalışma  iddiasıyla yakalanıp tutuklanan Arif ve Sibel Gedik çifti tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çiftin 3,5 yaşındaki ikiz kızları ile 12 ve 13 yaşlarındaki ağabeyleri ise kimsesiz kaldı. Onlara bakan yaşlı babaanne ve dede ise korona hastası.16 Eylül’de basına da yansıyan haberlere göre, İzmir’den Yunanistan’a geçmeye çalıştıkları iddiasıyla 5’i çocuk 18 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan 18 kişinin arasında bulunan Arif ve Sibel Gedik çiftinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği, çocuklarının ise kimsesiz kaldığı öğrenildi. Ailenin yakınlarından Kronos’a verdiği bilgiye göre, çocukların yanına verildiği yaşlı babaanne ve dedenin ise korona hastası olduğu ortaya çıktı.

AYNI KHK’YLA İHRAÇ EDİLDİLER

İkisi de Acil Tıbbi Teknisyen olarak çalışan Arif ve Sibel Gedik çifti aynı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edildi. Arif Gedik, ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla 16 ay kadar hapis yattı, daha sonra ise serbest bırakıldı. Sibel Gedik de yine ‘örgüt üyeliğinden’ yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Çocuklarıyla birlikte İzmir’deyken yakalanarak gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan çiftten Sibel Gedik Şakran Cezaevi’ne gönderilirken, eşi Arif Gedik ise İzmir 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne konuldu.

BÜYÜKANNE VE DEDE KORONA HASTASI

Çiftin ikiz olan kızları 3,5 yaşında, ağabeyleri ise 12 ve 13 yaşlarında. Anne babalarının tutuklanmasıyla kimsesiz kalan çocuklara babaanne bakıyor. Ancak hem dedenin hem de babaannenin koronavirüs hastası olduğu öğrenildi.

“ANNEYİ BIRAKIN, ÖKSÜZLÜK ÇOK ZOR”

Konuyu sosyal medya hesabında dile getiren HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İkisi 3.5 yaşında ikiz, 4 küçük çocuğu var bu annenin. Eşi de tutuklandı. Çocuklar ortada kaldı. Yaşlı anneanne ve dede Corona hastası, çocuklar ortada kaldı. Anne Sibel Gedik’i bırakın, insaf! Yetim, öksüzlük çok zor!” ifadelerini kullandı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8716
Amerikan Doları
0,93582
Euro
9,7569
İngiliz Sterlini
10,7911
BIST
1113
Altın
8,354
Son Güncelleme: 30.10.2020 08:01