Politika

Akşener: Hitler, Türkiye’yi görse ‘bunları nasıl akıl edemedim’ diye ters döner

Partisinin grup toplantısında konuşan Akşener, Erdoğan ve hükümetin uygulamaları için, “Hitler bugünkü Türkiye’yi görse yerinde ters döner, ‘Ben bunları nasıl akıl edemedim’ diye…” yorumunda bulundu.

Partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu cumhuriyet olmasaydı sen de o sarayda sefa süremezdin” dedi. Akşener, Erdoğan ve yönetiminin uygulamaları için ise, “Hitler bugünkü Türkiye’yi görse yerinde ters döner, ben bunları nasıl akıl edemedim diye…” benzetmesinde bulundu.

Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan İYİ Parti Lideri Akşener, “Yiğit olun, dürüst olun deyin ki ben tek adam düzeni istiyorum hukuk yok adalet yok. Çadır düzenini tartışalım. Arkadan dolanmayı birilerini kullanmayı bırakın. Bir yandan burası kabile düzeni yok diyeceksiniz, diğer yandan küçük ortağınıza Anayasa Mahkemesi’ni istemezük dedirteceksiniz. Devlet yönetenler siyasette, yargıda, ekonomide adil olmalıdır. Aksi halde milletin hakkını çiğnetirsiniz. TMSF, 1 milyon bile ödeyemeyen şirkete 1 milyar 324 milyon liralık işi ihalesiz veriyor” diye devam etti.Akşener, “Ama siz bunları tartışmayı istemezsiniz, çünkü bunları tartışmak işinize gelmek. Çünkü sizin derdiniz memleketin dertlerini çözmek değil. Sizin derdiniz AYM ile değil, bizzat hukukun kendisiyle. Yoksa kendi atadığınız üyelerden oluşan AYM’den rahatsız olmanızı nasıl açıklayacağız?” diye sordu.

Akener, doğalgaz gündemine ilişkin ise, “Artık yalanlar dikiş tutmuyor. Biliyorsunuz sayın Erdoğan hep sıkıştığında yalanlarını saklar. Geminin güvertesine çıkıp 85 milyar metreküplük yeni doğalgazı açıkladı. Biz 1 metreküplük gazı bile sevinçle karşılarız ama sıktı be kardeşim. Bir yandan gaz bulduk diye caka satıyorsunuz, diğer yandan vatandaşın kullandığı gaza zam yapıyorsunuz” dedi.

“Ya ‘uçuyoruz’ diyen yalan söylüyor, ya da ‘sabır’ diyen yalan söylüyor. Ya ‘Bu Damat Bakan çok iyi, onunla gurur duyuyoruz’ diyen yalan söylüyor, ya da ‘Askıda ekmek kampanyası başlatıyoruz’ diyen yalan söylüyor” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“MİLLETİN GAZINI ALMAYA ÇALIŞMANIZ SIKTI”

“Biliyorsunuz Sayın Erdoğan, müjdelerini hep sıkıştığı anlara saklar…Nitekim Cumartesi günü, geminin güvertesine çıktı, Ve 85 miyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfinin müjdesini verdi… Biz, Türkiye’nin bir metreküp kaynak bulmasından bile mutlu oluruz. Milletimizin yararına olan her keşfi, sevinçle karşılarız. Ama artık sıktı be kardeşim… Sıkıştıkça ‘Gaz bulup’, zor durumdaki vatandaşın, kendinizce ‘gazını almaya çalışmanız’, artık sıktı.

Havalar soğuyor. Millet daha fazla doğalgaz yakmaya başlayacak. Bir yandan doğalgaz bulduk diye caka satıyorsunuz, diğer yandan faturalara zammı bindiriyorsunuz. Milletin umutlarıyla oynamayın artık. Millet sizden doğalgaz faturasına çözüm istiyor, siz anca gemi üzerinde poz veriyorsunuz. Hayaller doğalgazla zenginleşen Türkiye, gerçekler askıda ekmek kampanyası…”

“BÜTÇE MİLLETTEN KOPUK HALDE”

“Türkiye’nin gençler için plan ve programa ihtiyacı var” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“Ama bunları umursamayan iktidar kaynaklarını eşe dosta saçmaya devam ediyorum. Geçtiğimiz cumartesi 2021 yılı bütçesi Meclis’e sunuldu. Bu bütçe milletten en kopuk bütçe. Bu bütçede işsizin, emeklinin feryadına çare yok. Bu, Ak Parti hükümetlerinin 19. bütçesi. Bu bütçe, bugüne kadarkiler içinde en iddiasız olanı, milletten en kopuk olanı. Bu bütçede, toplumun ekonomik sorunlarını çözecek tedbirler yok.Bu bütçede, esnafın, işsizin, çalışanın, emeklinin feryadına cevap yok. Bu bütçede, çiftçilerimiz için rutinin dışında bir destek yok. Bu bütçede, kira, vergi, sigorta pirimi ve borç altında inim inim inleyen, siftah yapmadan evine giden esnaf için hiçbir destek yokk”.

“180 MİLYAR LİRA FAİZ ÖDEMESİ”

“Devlet böyle zor günlerde milletinin yanında olmalı ama; bu bütçede millet yok” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“Peki bu bütçede ne var?Mesela bu bütçede, 14 yıl öncesinin kişi başı gelirine dönüş var. Mesela bu bütçede, sarayın ve devlet dairelerinin şatafatı ziyadesiyle varken, işçi emeklisi için makyajlı enflasyon kadar, memurlar ve emeklileri için yüzde 3+3 zam var… Görünen o ki; yeni yılda da millet sabretmeye devam ederken, millete “sabır” tavsiye edenler, lüküs hayatlarını devam ettirecekler. Mesela bu bütçede faiz var, yandaş müteahhitlere ödemeler var.2020 yılında 137 milyar lira olan faiz ödemeleri, yeni bütçede, yüzde 31 artışla 180 milyar lira olarak öngörülüyor.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8218
Amerikan Doları
0,92647
Euro
9,4126
İngiliz Sterlini
10,5513
BIST
1339
Altın
7,914
Son Güncelleme: 26.11.2020 14:30