Politika

Aliyev, Karabağ’da işgal’den kurtarılan bir şehiri daha açıkladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan halkına seslendi. Aliyev başta Zengilan şehri olmak üzere çok sayıda yerleşim yerinin Ermenistan işgalinden kurtarıldığını duyurdu.

İlham Aliyev ulusa sesleniş konuşmasında, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.Aliyev başta Zengilan şehri olmak üzere çok sayıda yerleşim yerinin Ermenistan işgalinden kurtarıldığını duyurdu.Azerbaycan ordusu Fuzuli’nin 6, Cebrail’in 7, Hocavend’in 5, Zengilan’ın 6 köyünü Ermenistan’ın işgalinden kurtardı. Aliyev’in, halka sesleniş sırasındaki açıklamalarından satırbaşları şöyle:Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Gence’ye namertçe saldırı yapıldı, siviller hedef alındı.30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar.Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi.Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.Azerbaycan halkının iradesini kıramadılar. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz, barış içinde yaşayacağız. Statükoyu savaş alanında Azerbaycan değiştirmiştir. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. İşgalden sonra dünyaya gözünü açanlar da ata yurduna döneceği günü bekledi. Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır.Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.”dedi.

Son dakika haberler: Azerbaycan ordusu ilerliyor Cumhurbaşkanı Aliyevden önemli açıklamalar

AZERBAYCAN ASKERLERİ, ZENGİLAN KENT MERKEZİNE AZERBAYCAN BAYRAĞI DİKTİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 27 yıl sonra işgalden kurtarılan Zengilan kent merkezinin görüntülerini yayımladı.Görüntülerde, askerlerin Zengilan kentindeki binalardan birinin önüne Azerbaycan bayrağı diktiği görülüyor.Kameralara konuşan askerlerden biri, “Sayın Cumhurbaşkanım, Başkomutanım. Emrinize uygun olarak Zengilan kenti ve çevresindeki köyler işgalden kurtarılmıştır. Halihazırda Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır. Yaşasın Azerbaycan. Yaşasın Başkomutan. Karabağ Azerbaycan’dır.” dedi. Zengilan kenti, 29 Ekim 1993’te işgal edilmişti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,9054
Amerikan Doları
0,94327
Euro
9,5501
İngiliz Sterlini
10,6909
BIST
1342
Altın
8,022
Son Güncelleme: 26.11.2020 15:16