Avustralya, Manşet

Avrupa Birliği’nden, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya kademeli gevşeme

Avrupa Birliği Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle,  Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Uruguay’a kademeli olarak açacak.
Avrupa Birliği (AB) ülkelerine, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sınırlarını Kanada, Gürcistan ve Tunus’a kapatmaları tavsiye edildi.AB Konseyi, seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının “tavsiye edildiği” ülkeler listesini güncelledi.
Listeye göre, salgın tedbirleri kapsamında mart ayında tamamen kapatılan dış sınırlar, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Uruguay’a kademeli olarak açılacak.
AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin’e de sınırlar açık olacak.
Söz konusu ülkeler dışında yer alan bütün ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam edecek.
Daha önceki listede seyahat kısıtlamasının kaldırılması tavsiye edilen Kanada, Gürcistan ve Tunus’a da AB’nin sınırları kapatılacak.Öte yandan, söz konusu liste, ülkelerdeki Covid-19 durumuna ve kısıtlayıcı tedbirlere göre tekrar güncellenecek.
Seyahat kısıtlamaları
AB, mart ayında salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirmişti.
Üye ülkeler için bağlayıcılığı bulunmayan liste, “tavsiye” niteliği taşıyor.
Bilimsel verilere dayanarak hazırlandığı iddia edilen listenin siyasi olduğu ve objektif kriterlere dayanmadığı eleştirileri de yapılıyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8226
Amerikan Doları
0,92708
Euro
9,4208
İngiliz Sterlini
10,5504
BIST
1341
Altın
7,916
Son Güncelleme: 26.11.2020 15:01