Avustralya

Avustralya Hükümeti Camii saldırısını kınadı: Birlikteliğimizi bölmek isteyenler başaramayacak

Avustralya  Hükümeti, Sydney’de bulunan  Gelibolu Camii’ine yapılan saldırıyı kınadı. Federal Çokkültürlülük ve İşleri Bakan Vekili Alan Tudge tarafından yapılan yazılı kınamada; “Toplumu bölmek isteyenler bunu başaramayacaklar” dedi.

Bakan Tudge açıklamada, Müslüman toplumunun katkılarına dikkat çekti. Avustralya’nın hukukun üstünlüğü, din özgürlüğü gibi temel değerler üzerine inşa edildiğinin önemine işaret eden Alan Tudge; “Avustralya hükumeti olarak dün Sidney’deki Auburn Gelibolu Cami’nde meydana gelen korkunç vandalizm eylemlerini en güçlü ifadelerle kınıyoruz. Avustralyalı Müslüman toplumu ulusumuza muazzam katkılar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Yılın başlarında cami, orman yangını kurtarma çabalarını desteklemek için yaklaşık 5 bin dolar topladı. Daha yakın zamanlarda salgın sırasında cami, ihtiyacı olanlara temel malzemeleri içeren bakım paketleri sunarak Avustralyalı dostlarına destek sağladı. Hukukun üstünlüğüne saygı, ifade özgürlüğü ve din özgürlüğü gibi temel değerlerimiz üzerine inşa edilmiş bir milletiz. Topluluğumuzu bölmek isteyenler asla başaramayacak” denildi.

SALDIRGANIN PSİKOLOJİK PROBLEMLERİ VAR

Öte yandan Yeni Güney Galler (NSW) Eyalet  İşçi Partisi Lideri Jodie McKay de saldırının tüm Avustralyalılara yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Yazılı açıklama yapan McKay, cami cemaatine geçmiş olsun diledi.Bu arada NSW Eyalet Polisi’nden yapılan açıklamada, camideki antika şamdanlar, bir plazma televizyon ve 13 camın kırıldığı belirtildi. Polis, Guildford’ semtinde yaşan şüphelinin psikolojik problemlerinin olduğuna işaret etti.ZAMAN-Avustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,9067
Amerikan Doları
0,9431
Euro
9,6362
İngiliz Sterlini
10,6781
BIST
1331
Altın
7,948
Son Güncelleme: 05.12.2020 14:24