Avustralya, Ekonomi

Federal Bütçe açıklandı: Vergi indrimi, istihdam ve yeni sosyal paketler yolda

Başbakan Morrison; “İş oluşturma, ekonomimizi yeniden inşa etme ve Avustralyalıların geleceğini güvence altına almak için bir planımız var. Bütçede göreceğiniz şey, yaşadığı ağır darbeden kalkarak geleceğe umutla bakan bir Avustralya ekonomisidir”dedi.

Avustralya Federal Hükümeti, koronovirüs nedeniyle ertlenen bütçeyi açıkladı.Mali bütçenin açıklanması nedeniyle değerlendirmede bulanan Federal Başbakanı Scott Morrison, ekonominin yeniden inşa edilmesi için çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. Bütçede yeni istihdam kaynakları oluşturduklarının altını çizen Morrison; “İş oluşturma, ekonomimizi yeniden inşa etme ve Avustralyalıların geleceğini güvence altına almak için bir planımız var. Bütçede göreceğiniz şey, yaşadığı ağır darbeden kalkarak geleceğe umutla bakan bir Avustralya ekonomisidir”dedi.

İŞSİZLİK VE KAMU BORÇLANMASI DİKKAT ÇEKİYOR

Öte yandan Hazine Bakanı Bakanı Josh Frydenberg, tarafından açıklanan bütçede kamu borçlanması ve işsizlik rakamları dikkat çekiyor.Temmuz ayında açıklanması planlanan ancak yeni tip korona virüs nedeniyle ötelenen bütçeyi açıklayan Hazine Bakanı Josh Frydenberg; “Bu ağır bir yük, ancak zamanımızın en büyük zorluğuyla sorumlu bir şekilde başa çıkmak için gerekli bir yük” dedi. Hükümetin, bütçe fazlasına geri dönme umudumun önümüzdeki yıllarda söz konusu olamayacağını belirten Frydenberg, işsizlik rakamlarının da Aralık ayında zirve yapacağına dikkate çekti.Büyük Buhran’dan bu yana en büyük ekonomik zorlukla yüzleşen Avustralya, gelecek yıl 703 milyar dolar kamu borçlanması yapacağı belirtildi. Bu rakam ekonominin yüzde 33’lük gibi büyük bir dilimine denk gelirken söz konusu borçlanmanın Haziran 2024’e kadar 966 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor. Açıklanan bütçede dikkat çeken kalemlerden vergiler ve sosyal yardımlarda iyileşmeye gidileceği belirtildi.

VERGİ İNDİRİMLERİ VE SOSYAL ÖDEMELER YAPILACAK

Ekonomik durgunluk yaşanan ülkede, vergi indirimlerinin yakın bir tarihte uygulanacağı açıklanırken, yaşları 16 ile 35 arası işsizlerin işe girmeleri için işletmelere toplamda 50 milyar dolar vergi indirimi ve toplam 4 milyar dolarlık destek verileceği kaydedildi.Bu arada yeni mali yılında eğitim ve kişisel becerilerin geliştirilmesiyle ilgili konulara ağırlık verilmesi dikkat çekiyor. Bu çerçevede, 1 milyar dolarlık JobTrainer programıyla iş arayanlar ya da eğitimlerini yarım bırakanlar için 340 bin ücretsiz ya da düşük ücretli kurs imkanı sağlanması hedefleniyor.

İŞLETMELERİN GİDER GÖSTERME İMKÂNI

Koronavirüs sırasında getirilen gider gösterme planının uzatılması, işletmeler için ciddi bir destek anlamına geleceğini hatırlatıldı.Buna göre; 5 milyar dolara kadar cirosu olan işletmeler, 2022 Haziran’a kadar işleri için satın alacakları her kalemin tam değerini gider gösterebilecekleri belirtildi. Sözkonusu uygulamanın ülkedeki işletmelerin yüzde 99’u için geçerli olacağını vurgulan Bakan Frydenberg; “Bir nakliye şirketi filosunu yenileyebilecek, bir çiftçi yeni bir biçerdöver alabilecek ve gıda üretim şirketi, üretim hattını büyütebilecek. Küçük işletmeler bunları alacak, satacak, teslim edecek, monte edecek, bakım yapacak, ekonomimizin her sektörü, ülkemizin her köşesi faydalanacak, Avustralyalıları bu şekilde işlerine döndüreceğiz” dedi.

ÇÖPE GİDEN ÜRÜNLER AZALTILARAK, ON BİN İSTİHDAM SAĞLANACAK

Öte yandan Maliye Bakan  Frydenberg, hükümetin plastik, kağıt, lastik ve cam atıkların ihracatını yasaklayacağını, geri dönüşüm altyapısına yapacağı 250 milyon dolar yatırımla, çöpe giden ürünleri azaltarak, on bin istihdam sağlamayı planladığını belirtti. Bütçede ayrıca çevre projeleri için ise, 1,8 milyar dolar ayrıldığına dikkat çeken Frydenberg;  “Yatırımlarımız, yaz orman yangınlarından toparlanmasına ve doğal çevremizi koruyup geliştirmemize bağlılığımızı yansıtmaktadır” dedi.Bu çerçevede, National Parks (ulusal parklar) için 233 milyon dolar, okyanus sağlığının geliştirilmesi, bataklıklarının ve deniz kıyılarının yeşillenerek, yeniden canlandırılması için 67 milyon dolar ayrıldı.COVID-19 testleri için 750 milyon dolar, 150 solunum kliniğinin faaliyetine devam etmesi için 171 milyon dolar ve eyalet-topraklar hastaneleri için 1,1 milyar dolar sağladığı belirtildi.

YENİ MALİ YILNIN ARTI VE EKSİLERİ ŞÖYLE;

*Ülke genelinde 100 bin yeni çalışan istihdamı için 1,2 milyar dolar ayrıldı.

*Avustralya genelinde başlamaya hazır ulaşım projeleri için 7,5 milyar dolar altaypı kaynağı öne çekiliyor. Yatırımla 30,000 doğrudan ya da dolaylı istihdam sağlanması bekleniyor.

*JobSeeker yardımı taban oranında bir artış ya da programın Mart ayına kadar uzatılması gerçekleşmeyecek.

*Yüksek gelir grubu için vergi indirimleri, düşük ve orta gelirliler için yapıldığı gibi bu mali yıl bütçesinde öne çekilmeyecek.

*Yaşları yüksek vatandaşlar, hükümetin JobMaker adlı teşvik paketinden yararlanamayacak. 35 yaş altı çalışanları istihdam etmede daha fazla teşvik verilecek, haftada 200 dolara kadar 12 ay maaş desteği sağlanacak.

*Gelecek 2 yılda TAFE eğitimine 50 milyon dolar kaynak ayrıldı, öte yandan işe alınmaları hedeflenen çırak ve stajyerlerin beceri eğitimlerine aynı süre için 274,6 milyon dolar ayrılacak.

*İlk Ev Depozito Programı’nın uzatılmasıyla 10 bin kişi daha sadece yüzde 5 depozito ödeyerek yeni bir ev satın alabilecek ya da inşa ettirebilecek.

*Hükümet, yükselmekte olan teknolojiler olan uzay, savunma, gıda ve içecek üretimi, tıbbi ürünler, geri dönüşüm ve temiz enerji projelerine ve kaynak teknolojilerine gelecek 4 yılda 1,3 milyar dolar aktaracak.

* Hükümet, yasalaşan vergi indirimlerinin ikinci aşamasını 2 yıl öne çekiyor, bu da yüzde 19 vergi aralığının yılda 37 bin dolardan 45 bin dolara yükseltilmesi ve yüzde 32,5’luk dilimin 90 bin dolardan 120 bin dolara yükseltilmesi anlamına geliyor.

* Düşük ve orta gelir kazanan bekârlar 2745 dolar, çifte gelirli aileler ise 5490 dolar fazladan alacak.

*Yılda 40 bin dolar kazananlar, yüzde 21 daha az, 80 bin dolar kazananlar ise yüzde 11 az ödeyecek.

* Sırt çantalı turistler, Pacific Islanders ve mevsimlik işçiler vizelerini uzatabilecek.

*Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, vergi baskılarının hafiflemesiyle rahatlayacak. Ülkedeki işletmelerin yüzde 99’u uygun kalemleri tamamen gider gösterebilecek. Pandemi sebebiyle zarar açıklayan şirketler, kayıp mahsup sayılma programıyla vergi iadesi talep edebilecek. 5 milyon dolardan az cirosu olan şirketler, önceki kârlarına göre ödedikleri vergilere karşı zararları mahsup sayabilecek. Tedbirle 4,9 milyar dolar vergi indirimi sağlanması hesaplanıyor. Getirilecek kredi reformlarıyla da işletmelerin kredilerle borçlarına kaynak bulmaları daha kolay hale getirilecek. ZAMAN-Avustralya

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,5749
Amerikan Doları
0,89874
Euro
9,3091
İngiliz Sterlini
10,3218
BIST
1212
Altın
7,856
Son Güncelleme: 22.10.2020 06:01