Avustralya

Gelibolu Camii’ne çirkin saldırı: Saldırgan yakalandı

Sydney’deki, Auburn-Gelibolu Camii’ne yapılan çirkin saldırıda, maddi hasar oluşurken, ismi açıklanmayan saldırganın ise polis tarafından gözaltına alındığı kaydedildi.

Sydney’in Auburn semtinde bulunan Gelibolu Camisi, akşam saatlerinde bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırı sırasında camide bulunan bazı vatandaşlarca görüntüleri çekilen saldırganın yakalandığı belirtildi. Emniyet birimleri tarafından gözaltına alınan saldırganın ise kimliği açıklanmadı. Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgede bulunan ve Diyanet’e bağlı camide maddi hasar oluştu. Saldırganın, caminin pencerelerine ve içerdeki avize, halı ve diğer eşyalara zarar verdiği kaydedildi. Edinilen bilgilere göre konuyla ilgili geniş çaplı araştırma devam ediyor.

6 YIL ÖNCE DE BENZER BİR SALDIRI OLMUŞTU

Öte yandan Gelibolu Camii, bundan 6 yıl önce de benzer bir saldırıya uğramıştı. 2014’teki saldırıda, saldırgan camii cemaat tarafından etkisiz hale getirilerek, polise teslim edilmişti. Sözkonusu saldırı da, 11 Eylül Cumartesi günü öğle namazı sırasında camiye giren 39 yaşındaki bir şahıs, cemaate küfretmiş ve çimento torbasını içeriye atmıştı. Çimento torbasının çıkarttığı gürültü nedeniyle namazı bozmak zorunda kalan  cemaat üyeleri, saldırganı etkisiz hale getirerek polise teslim etmişti. İsmi açıklanmayan saldırgan, kefaletle serbest bırakılmıştı.

 

 

NSW Eyaleti’nde, Auburn Türk İslam Kültür Merkezi yönetimindeki Auburn-Gelibolu Camii’ne, Pazar günü akşam saatlerinde kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından yapılan saldırıda maddi hasar meydana geldi.  

CAMİYE DOMUZ KAFASI ASMIŞLARDI

Bu arada 2005 yılında ise Gelibolu Camii bahçe parmaklıklarının dış cephesine, ikindi namazı esnasında kimliği belirsiz kişilerce bir domuz kafası asılmıştı. Caminin etrafını çevreleyen bahçe parmaklıklarının üzerine geçirilen domuz kafası, akşam saatlerinde fark edilince polise haber verilmişti. Olay yerine gelen iki polis görevlisi, domuz kafasını bahçe parmaklığından çıkartmıştı. ZAMAN-Avustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,9067
Amerikan Doları
0,9431
Euro
9,6362
İngiliz Sterlini
10,6781
BIST
1331
Altın
7,948
Son Güncelleme: 05.12.2020 14:55