Gündem

Kritik davaların hakimi: AYM kararını tanımayan Akın Gürlek kimdir?

Anayasa Mahkemesinin CHP’li Enis Berberoğlu’nun hak ihlali ve yeniden yargılanma kararını tanımayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin başkanı Akın Gürlek’in daha önce de hukuksuz kararlar verdiği ortaya çıktı.

Gürlek, görev yaptığı mahkemelerde Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder, ÇHD üyesi avukatlar, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na ceza verdi. Atilla Taş’ın da bulunduğu gazetecileri darbeye teşebbüsten tutukladı.
Anayasa Mahkemesinin kararına direnerek hukuksuz şekilde ‘yeniden yargılamaya gerek yok’ kararı veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin Başkanı Akın Gürlek’in daha önceki kararları gündeme geldi.Gürlek, İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimiyken cemaate yakın medya davasında tahliye olan Atilla Taş, Murat Aksoy ve Büşra Erdal’ın bulunduğu 12 gazeteciyi darbeye teşebbüs iddiasıyla 2017’de tekrar tutuklayan karara imza atı.
Berberoğlu kararını veren mahkeme başkanı Gürlek, daha önce İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi olarak görev yapıyordu. Gürlek, sulh ceza hakimiyken kapatılan Zaman, Meydan, Yeni Hayat, Bugün gazetelerinde çalışan gazetecilere açılan davada aralarında Atilla Taş, Murat Aksoy, Büşra Erdal, Ali Akkuş, Gökçe Fırat’ın bulunduğu 21 gazeteci hakkında tahliye kararı verildi. İstanbul Başsavcılığı, gazeteciler cezaevinden çıkmadan haklarında darbeye teşebbüs iddiasıyla gözaltına alıp tekrar tutuklamaya sevk etti. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi olarak görev yapan Akın Gürlek, Atilla Taş, Murat Aksoy ve Büşra Erdal’ın bulunduğu 12 gazeteciyi darbeye teşebbüs iddiasıyla tekrar tutukladı.

KRİTİK DAVALARIN HEPSİNDE O VAR
Gürlek, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanıyken eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 yıl 8 ay, eski HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’i ise 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu tutuklu 17 avukat hakkında tahliye kararı veren İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadri Alpar’ın yerine bu mahkemeye başkan olarak atanan Gürlek, ÇHD’li avukatları ağır cezalara çarptırdı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptıran Gürlek, Sözcü yazarlarının davasında da hapis cezası kararları verdi.Gürlek’in Haziran 2020’de Berberoğlu’nun davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine başkan olarak atandığı  belirtildi.

ADALET CELLADINI SEYYAR GİYOTİN GİBİ GEZDİRİYORSUNUZ
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, AYM’nin Enis Berberoğlu kararını tanımayan kararına Meclis Genel Kurulunda tepki gösteren CHP’li Özgür Özel, Mahkeme Başkanı Akın Gürlek’in aldığı diğer kararlardan örnekleri hatırlattı. Özel, “Bu adalet celladını, seyyar giyotin olarak mahkeme mahkeme gezdiriyorsunuz” tepkisi verdi. Özel, “Adalet celladını kayda geçiyorum: Canan Kaftancıoğlu davası onda! Atilla Taş ve Murat Aksoy’u tekrar tutuklatma işi onda. Bu beyefendiyi seyyar giyotin olarak mahkeme mahkeme gezdiriyorsunuz. Bu kişi hukukla bağını koparmış, birinin talimatları için tekerlekli giyotin olmuş!” ifadelerini kullandı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8702
Amerikan Doları
0,9362
Euro
9,7635
İngiliz Sterlini
10,7983
BIST
1108
Altın
8,366
Son Güncelleme: 30.10.2020 07:15