Zulüm Günlüğü

Bu yıl cezaevlerinde 49 kişi vefat etti: AKP, KHK’lıları öldürdükten sonra tahliye ediyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) 2020 yılında şu ana kadar hapishanelerde 49 mahpusun yaşamını yitirdiğini açıkladı. İHD, hapishanelerde 591’i ağır olmak üzere 1564 hasta mahpusun bulunduğu belirtti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu, Türkiye cezaevlerinde yaşanan son durum ve hasta mahpuslarla ilgili açıklama yaptı. Koronavirüs salgının arttığı bu dönemde mahpusların risk altında olduğu kaydedildi.Türkiye hapishanelerinde 591’i ağır olmak üzere 1564 hasta mahpus bulunduğu belirtilen açıklamada, “Bugün tespitlerimize göre bu rakam artmıştır. Ancak hasta mahpus sayısının, bizim tespitlerimizin çok üzerinde olduğunu bilmekteyiz. Ne yazık ki Adalet Bakanlığı tarafından hasta mahpuslara dair herhangi bir veri paylaşılmamaktadır” denildi.

Hasta mahpusların sağlığa erişimlerinin önünde pek çok engel bulunduğu belirtilen açıklamada, o engeller şöyle sıralandı: Aşırı kalabalık koğuşlar, revire geç çıkarılmalar, hastane sevklerinin geç yapılması ya da hiç yapılmaması, hastanelerde ve revirde kelepçeli muayene uygulaması, havalandırma hakkından yararlandırılamama, havalandırma kapılarının geç açılması ve erken kapatılması, hijyenik olmayan odalar, insanın hem sağlığını hem de psikolojisinin olumsuz yönde etkileyen tek kişilik bölmeli nakil araçlarıyla sevkler, ısıtılmayan ve nemli odalar, yetersiz beslenme, diyet yemeklerine erişememe, temiz su ve sıcak suya erişimde yaşanan sorunlar, hapishanelerde yeterli doktor ve sağlık personeli bulundurulmaması, tek başına yaşamını devam ettiremeyecek mahpusların tek kişilik yerlerde tutulması. Açıklamada, benzer sorunlarla baş başa kalan mahpusların her gün durumları daha da ağırlaştığı, hastalıklarının da kronik ve çoklu hale geldiği vurgulandı.

BAKANLIK 10 KRONİK 2 KOVİD-10 ÖLÜMÜ AÇIKLADI

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 8 Kasım 2020 tarihinde Pandemi Sürecinde Ceza İnfaz Kurumlarına dair bir rapor açıkladığı vurgulanarak, “Buna göre; 368 Ceza İnfaz Kurumundan 117’sinde pozitif vaka görüldüğünün, testi pozitif çıkan 120 hükümlü/tutuklunun sağlık kurumlarındaki tedavilerinin devam ettiğini, Başsavcılıklardan alınan bilgilere göre; 14 Mart 2020 tarihinden bu yana 10 hükümlünün kronik rahatsızlıkları nedeniyle, 2 hükümlünün ise Kovid-19 virüsüne bağlı olarak bağışıklık sistemlerinde gelişen komplikasyonlar sebebi ile vefat ettiğinin tespit edildiğini bu rapor ile aktarmıştır” denildi.

Açıklamada, koronavirüs gerekçesiyle 15 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe konulan 7242 sayılı kanun değişikliği ile özelikle hasta ve yaşlı mahpuslar bakımından eşitsiz bir uygulamaya dönüldüğü belirtildi. Açıklamada, TMK kapsamında olan mahpusları hapishanede tutan ve diğerlerini serbest bırakan bu uygulama ile eşitlik ilkesi ortadan kaldırıldığına işaret edilerek, “15 Nisan’dan sonra 70 yaşın üzerindeki 4 ağır hasta mahpus cezaevlerinde yaşamını kaybetmiştir.”denildi.

“3 MAHPUS TEDAVİ DÖNÜŞÜ KARANTİNA KOĞUŞUNDA ÖLDÜ”

Açıklamada şöyle devam etti: “Türkiye hapishanelerinde 2020 yılı başından bu yana 49 mahpus yaşamını yitirmiştir. 15 mahpusun intihar ettiği iddia edilmiştir. İsmi açıklanmayan 4 mahpusun Covid-19’dan kaynaklı olarak yaşamını yitirdiği aktarılmıştır. 1 mahpus yatağında ölü bulunmuştur. 1 mahpus ağır hastalıkları nedeniyle kaldırıldığı hastanede öldüğü gün tahliye edilmiştir. 5 ağır hasta mahpus, tamamı kanser hastası tahliyelerinden kısa bir süre sonra yaşamını yitirmiştir. 16 mahpus ağır hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmiştir ve mahpuslardan 3’ü hastane dönüşü kaldıkları karantina koğuşlarında yaşamını yitirmiştir. 2 mahpusun Covid nedeniyle yaşamlarını yitirdikleri öğrenilmiştir.”kronoshaber

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,877
Amerikan Doları
0,93966
Euro
9,6445
İngiliz Sterlini
10,619
BIST
1325
Altın
7,969
Son Güncelleme: 02.12.2020 15:26