Avustralya

Eyalet Hükümet’lerinden Kovid-19 paketi: NSW 100, Victoria ise 200 dolarlık kopun verecek

Eyalet Hükümet’leri, piyasayı canlandırmak için  ‘Kovid-19’ paketini açtı. Buna göre NSW Eyalet Hükümeti 100 dolar verirken, Victoria Hükümeti ise; kırsaldaki turizm beldelerinde 400 dolar harcama yapana, 200 dolarlık haracıma kopunu verilecek

Uzun süre koronavirüsüyle mücadele eden ve önemli sonuçlar elde eden Avustralya’nın önemli iki şehri olan Sydney ve Melbourne Eyalet Hükümetleri, şehir merkezlerine yeniden canlılık kazandırmak için bir dizi minik ekonomik paketler açıkladı. Eyalet Hükümetleri ayrı ayrı açıklamalarda bulundu.

NSW Hükümeti 100 dolar verecek:

Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti Hazine Bakanı Dominic Perrottet, ekonomiyi canlandırma çabalarının bir parçası olarak, eyalette yaşayan tüm yetişkinlere 100 dolarlık çek verileceğini duyurdu. Yılbaşından sonra dağıtılacak çekin 25’er dolarlık dört parçadan oluşacağını ve bunlardan ikisinin kafe, restoran veya kulüplerde kullanılacağını belirten Bakan Perrottet, diğer ikisinin de sinema, sanat merkezleri ve eğlence parkları gibi yerlerde kullanılacağını söyledi. Bakan Perrottet, dağıtılacak çeklerle amaçlarının Kovid-19’dan en fazla zarar gören eğlence sektörünü canlandırmak olduğunu sözlerine ekledi.

18 günlen bu yana hiç bir vakıa yaşanmadı

Öte yandan Özellikle Kovid-19’un  en yoğun yaşadığı ve can kaybının meydana geldiği Victoria Eyaleti’nde ‘Şehri Kurtarma Fonu’ adı altında, bir takım ekonomik paketlerin açılacağı belirtildi. 18 günden bu yana hiç bir vakıanın yaşanmadığı Victoria Eyaleti’nin Melbourne şehrinde, söz konusu ekonomik paketle ilgili ilk adımın atıldığı belirtildi. Buna göre; Kovid-19 yasaklarının hafifletilmesiyle harekete geçen eyalet yönetimi, işe yürürlükteki kısıtlamaları dikkate alarak, şehir merkezindeki  restoranlar, kafeler ve eğlence merkezleri için uygun sokaklara ek oturma alanları açarak kapasiteleri arıttırdığı kaybedildi. Kent merkezindeki işletmeleri desteklemek ve insanları şehre geri çekmek için caddelere, binaların girişlerine ve meydanlara canlı ağaç ve çiçeklerden oluşan dekorasyonlar yerleştirilirken,  yeni yılla ilgili bir dizi çalışmalar başlatıldı.

Kırsaldaki turizm beldelerinde 400 dolar harcayana, 200 dolarlık kopun verilecek

Eyalet Başbakan Daniel Andrews, koronavirüsü nedeniyle büyük bir krizle karşı karşıya kalan kırsal bölgelerdeki tabloya canlılık kazandırmayı planladıklarını söyledi. Victoria kırsalını ziyaret etmesini teşvik edecek programı duyuran Başbakan Andrews, 28 milyon dolarlık bir paketin açıldığını  duyurdu. Andrews, “İster aileyle günlük bir seyahat olsun ya da muhteşem sahilimiz boyunca bir tur olsun, daha fazla kişinin dışarı çıkıp Victoria’nın sunacaklarının keyfinin çıkarmasına yardım ediyoruz. Bu kaynak, turizm işletmelerinin bu yılın zorluklarından toparlanmasına yardımcı olacak” dedi. Bu arda Paket kapsamında  kırsal bölgelerde, harcanmak üzere adam başı  200 dolar değerinde kuponun verileceği belirtildi.Kuponlardan faydalanabilmek için barınma, turizm merkezleri ya da turlara 400 dolar harcamaları zorunluluğu kaydedildi.

Bu arada Melbourne Belediye Başkanı Sally Capp şehrin her yerini cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Başkanı Sally Capp; “Yerel işletmelerimize verebileceğimiz her destek, vatandaşları işte tutmaya yardımcı oluyor. Son derece zor bir yıl oldu ancak şimdi şehrimizi tekrar harekete geçirmeye odaklandık.” dedi.

Mart ayından bu yana sektör zor bir sürece girdi:

Mart ayında virüsün ülke genelinde yayılmaya başlamasıyla özellikle Melbourne ve Sydney kentlerinde eğlence sektöründeki işyerleri, spor salonları, sinemalar aylarca kapalı kalırken, lokanta ve kafelerde sadece paket servisine izin verilmesi işyerlerini ekonomik olarak zora sokmuştu. Avustralya’da Kovid-19’dan hayatını kaybeden 907 kişiden 819’u virüsün merkezi haline gelen Victoria eyaletinde, 53’ü Yeni Güney Galler’de, 13’ü Tazmanya’da, 9’u Batı Avustralya’da, 6’sı Queensland da, 4’ü Güney Avustralya’da, 3’ü de Avustralya Başkent Bölgesi’nde hayatını kaybetmişti.ZAMAN-Avustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,9067
Amerikan Doları
0,9431
Euro
9,6362
İngiliz Sterlini
10,6781
BIST
1331
Altın
7,948
Son Güncelleme: 05.12.2020 14:09