Manşet, Politika

Helikopterden atılma vahşetini hatırlatan Babacan: O işkenceyi yapanlar kimden güç alıyor?

DEVA Partisi Lideri Ali Babacan, Van’da yaşanan helikopterden atılma olayını hatırlatarak, sorumlulardan hesap sormayan AKP’nin ülkeye işkenceyi geri getiren iktidar olarak hatırlanacağını söyledi.

Partisinin 1. Olağan Van İl Kongresi için kentte bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yaptığı konuşmada iktidara yüklendi. Babacan’ın gündeminde Van’daki işkence ve kötü muamele iddiaları vardı. Babacan, güvenlik güçleri tarafından helikopterden atılarak öldürülen Servet Turgut ve yaralı kurtulan He hatırlatarak hükumete işkence uyarılarında bulundu.İşkencenin bir ceza politikası haline dönüştüğünü belirten Babacan, “İnsan onurunu çiğneniyor. Kamu gücünü kullanan hiç kimsenin vatandaşa kötü muamele yapma hakkı yoktur” dedi.AKP iktidarının işkenceye sıfır tolerans ilkesiyle çıktığı yolda, işkenceciye sıfır ceza noktasına vardığını söyleyen Babacan, “Bakın, polis karakolunda çekilen işkence fotoğraflarının ayan beyan servis edildiği bir ülke olduk. İşkence, adeta bir ceza politikası haline dönüştü. İnsan onurunu çiğneniyor. Kamu gücünü kullanan hiç kimsenin vatandaşa kötü muamele yapma hakkı yoktur. İşkence yapmak gibi bir hakkı hiç yoktur” diye konuştu.

HESAP SORAN OLDU MU?

Van’dan gelen işkence görüntülerinin herkesi derinden yaraladığını belirten Ali Babacan: “Üç sene önce mantar toplayan köylüler gözaltına alındı, köylülere işkence yapıldı. Ama gerçek ortaya çıktı. İşkence yaptıkları insanlar, mantar toplamaya giden köylülermiş. Peki özür dileyen oldu mu? Bu hatayı yapanlardan hesap soran oldu mu? Bu gariban insanlara işkence yapanlara göstermelik bir dava açtılar. Birinci derece mahkemesi, yargılanan sanık hakkında beraat kararı verdi. Bu kararı veren hakimler kimden güç alıyorlar? Peki o işkenceyi yapanlar kimden güç alıyorlar?” diye sordu.

HELİKOPTERDEN ATILMA OLAYI

Van’da güvenlik güçlerinin helikopterden atarak ölümüne sebep olduğu Servet Turgut’un ailesini ziyaret ettiğini anlatan Babacan: “Eşini, altı kızını, bir oğlunu gördük. Başsağlığı diledik. Aile gerçekten perişan. Mersin’de bulunan Osman Şiban’ı telefonla aradık, ona ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Son derece üzgünüz” dedi.

İŞKENCEYE ASLA GÖZ YUMMAYACAĞIZ

Van’dan hükumete seslenen DEVA Partisi Lideri Babacan: “Bugünlerde hukuk reformundan bahsediyorsunuz, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ diyorsunuz. Açık çağrı yapıyorum: Haydi, hukuk devletinin gereğini yapın. Servet Turgut ve Osman Şiban’a yapılanları açığa çıkarın, sorumluları yargılayın. 64 yaşındaki bir insanın ölümünü her yönüyle açıklığa kavuşturmak zorundasınız. Gereğini yapmazsanız, bu millet sizi, ‘ülkeye işkenceyi geri getiren iktidar’ olarak hatırlayacak. Biz işkenceyi sıfırlayacağız, bu uygulamalara asla göz yummayacağız” ifadelerini kullandı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,7858
Amerikan Doları
0,92279
Euro
9,4987
İngiliz Sterlini
10,4647
BIST
1327
Altın
7,867
Son Güncelleme: 02.12.2020 14:41