Ekonomi, Politika

CHP’li Erdoğdu: Doları 7,80’de tutmak için Adalet Bakanı’nı yanında gezdiriyor

CHP Milletvekili Erdoğdu, Türkiye ekonomisindeki krizin adalet ve demokrasiyle çözülebileceğini söyledi. Erdoğdu, “Ekonominin önünde bütçe açığı, cari açık, bankacılık krizi, sahte istatistikler ve pandemi gibi 5 büyük risk bulunuyor.”dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Türkiye ekonomisinin felaketin eşiğinde olduğunu belirterek, “Kurunuzu 7,80’de tutamıyorsunuz üstelik Adalet Bakanını yanında gezdirirken tutamıyor” dedi.Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 2021 bütçe görüşmelerinde konuşan Erdoğdu, “Ekonominin önünde bütçe açığı, cari açık, bankacılık krizi, sahte istatistikler ve pandemi gibi 5 büyük risk bulunuyor. Vatandaşın canı kalmadı, vergi verecek canı kalmadı. Ek vergiyi falan düşünmeyin. Vatandaş can çekişiyor, işletmeler can çekişiyor” dedi.

KEFEN PARASINI DA YEDİNİZ

2020 yılının ilk 10 ayında 145 milyar lira bütçe açığı verildiğini belirten Erdoğdu, “Ama bu bütçe açığımız da gerçek değil çünkü 256 milyar lira borçlandık. Normalde açık kadar borçlanmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıl 245 milyar lira bütçe açığı öngörüyorsunuz. 2019 yılında 123 milyar lira bütçe açığı verdik. Ama bu rakam gerçek değil çünkü Merkez Bankasında “kefen parası” dediğimiz ihtiyat akçesinden 120 milyar alınmasına rağmen bu devasa bütçe açığı verildi” diye konuştu.

600 MİLYAR TL KARA DELİKLERE Mİ GİTTİ?

Devlet borcunun 2019 yılında 1,3 milyar TL’den 2020 yılında 1,9 milyar TL’ye yükseldiğini ifade eden Erdoğdu, “Bütçe açığı 145 milyar diyorsunuz, arada 600 milyar fark var. Hadi bir miktar kur farkından kaynaklandığını söyleyelim. Peki, bu aradaki para nereye gitti değerli arkadaşlar? Çünkü ülkeyi Varlık Fonu ve kamu bankaları üzerinden batırdınız. Bu kara deliklere gidiyor bu para. Bizim hesaplayamadığımız, göremediğimiz, göstermediğiniz bu kara deliklere gidiyor” dedi.

MERKEZ BANKASININ İÇİNİ BOŞALTTINIZ

Türkiye’nin yıllık cari açık miktarının 33 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Erdoğdu, “Bugün 420 milyar dolar dış borcumuz var. Dünyanın millî gelirine göre en yüksek borcu olan ilk 5 ülkeden biriyiz. Merkez Bankası kasasında ne var arkadaşlar? Günlük değişebilir eksi 60 milyar dolara yakın net olarak Merkez Bankasının içi boşaltılmış durumda” dedi.

DEMOKRASİ VE ADELET OLMADAN ÇÖZÜM YOK

“Demokrasi ve adalet olmadan bu ülkede çözüm yok; ne ekonomisinde ne de dış politikasında” diyen Erdoğdu, Bülent Arınç ve Mehmet İhsan Arslan’ın “Şu an konkordatodayız, eğer önlem almazsak iflas edeceğiz.” dediği için partilerinden uzaklaştırıldığını ifade etti.

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER