Ekonomi, Manşet

Kuru ekmeği yeterli gören AKP iktidarında insanlar çöpten topladığı sebze ve meyveyi yiyor

ANKA Haber Ajansı, çöpten topladığı sebze ve meyveleri evlerine götüren insanları haber yaptı. Ajansın sosyal medya hesabından da paylaştığı görüntülerde çok sayıda kişinin, pazar tezgahları arasında çöpe atılmış çürük sebze ve meyveleri topladığı görülüyor.

Çöpten ekmek toplayan vatandaşlardan sonra, dağılan pazarlardan çürük meyve ve sebze toplayanların görüntüsü kameralara yansıdı. Diğer yandan geçtiğimiz günlerde AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin insanlar için kullandığı “Kuru ekmek yiyorsalar aç değiller demektir” sözleri ile tepki çekmişti.

MECBURİYETTEN ÇÖPTEN SEBZE MEYVE TOPLAYIP YİYORLAR

ANKA’nın sosyal medya hesabından da yayınladığı görüntülerde akşam saatlerinde semt pazarlarında farklı bir hareketlilik dikkat çekiyor. İnsanlar, kaldırılmaya başlanan tezgahlar arasında dolaşıp, pazarcıların attığı ezik, çürük ya da pörsümüş meyve ve sebzeleri topluyor.Çöpten sebze ve meyve toplayanlar, kendilerine mikrofon uzatıldığında gelirlerinin yetersiz olduğu için buna mecbur kaldıklarını söylediler. Yaşlı, emekli bir çift “Vallahi aç kaldık topluyoruz” derken, pazar esnafı da “İnsanlar bir kuru elmaya muhtaç” diyerek tepki gösterdi.

SEMT PAZARLARI BU GÖRÜNTÜLERE ALIŞIK

Görüntüler İstanbul’da Kadıköy Salı Pazarı ve Alibeyköy Semt Pazarı’nda çekildi. Bununla birlikte Türkiye’nin bir çok yerinde benzer görüntüler yaşanıyor. Akşam pazarına gelen dar gelirliler, pazarın kapanmasına yakın, daha ucuz meyve ve sebze alabiliyor. Ancak akşam pazarından alış veriş yapma imkanı bile olmayanlar, tezgahlar kaldırılmaya başlayınca, yerlere atılan ezik, çürük ya da pörsümüş meyve ve sebzeleri toplamaya başlıyor.

 “İNSANLAR BİR ÇÜRÜK ELMAYA MUHTAÇ”

İsmini vermeyen bir pazarcı neredeyse her gün karşılaştığı manzarayı anlatırken “İnsanlar bir çürük elmaya muhtaç. ‘Bana sağlam elma verme’ diyor. ‘Bana çürük ver yeter ki ben çoluk çocuğuma götüreyim de bir fayda görsün.’ İnsanlar alamıyor. Bir çürük patates ne? Çürük patatesi götürüp evine çoluk çocuğuna yemek yapıyor. Anlıyor musunuz insanlar aç. Vallahi aç. Böyle gelip görseniz onları insanların içi acıyor. İnsanlar çok aç” ifadelerini kullandı.

“SON ÇARESİ BURASI”

Tezgahların arasında yiyecek arayan bir genç kadın ise insanların açlıktan akşamları pazara geldiğini anlatarak “Genellikle son saatlere doğru pazar ucuzlamaya başlıyor. Bu yüzden maddi durumu düşük olanlar bu saatlerde pazara uğramayı tercih ediyor. Ben de o yüzden geldim. Şu anda koronavirüsten dolayı Türkiye’nin durumu hiç iyi değil. Onun dışında da insanlar geçinemiyorlar, iş sıkıntısı yaşıyorlar. Türkiye’nin durumu çok kötü vaziyette şu anda. Üniversite diplomamla bir yere girmek en azından kendimi geçindirmek, hak ettiğim hayatı yaşamak istiyorum” diye konuştu.

YAŞLI ÇİFT: VALLAHİ AÇ KALDIK TOPLUYORUZ

Çöpler arasında yenilebilecek bir şeyler arayan yaşlı çift ise “Vallahi aç kaldık, topluyoruz. Ne yapacağız? Boşuna mı geldik buraya. Halimiz belli. Ne emekli parası, dokuz tane çocuğumuz var” dedi.BOLD –

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER