Dış Haberler

Masada Türkiye yer alamadı: Moskova’da, Aliyev, Paşinyan ve Putin’den ortak imza

Rusya Devlet Başkanı Putin, Aliyev ve Paşinyan’a teşekkür ederek, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan üçlü ateşkes anlaşması istikrarlı şekilde uygulanmaya devam etmektedir. Dağlık Karbaağ’da durum sakin, 48 bin mülteci bölgeye dönüş yaptı” dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in öncülüğünde bir araya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ortak bildiriye imza attı.Dağlık Karabağ ve çevresindeki savaşın sona ermesinden sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Rusya Devlet Başkanı Putin’in insiyatifinde Moskova’da buluştu. İki lider Kremlin’de Dağlık Karabağ’ın gelişimine yönelik ortak bildiri imzaladı.

ÜÇ ÜLKE ÇALIŞMA GRUBU KURACAK

Rusya Devlet Başkanı Putin, Aliyev ve Paşinyan’a teşekkür ederek, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan üçlü ateşkes anlaşması istikrarlı şekilde uygulanmaya devam etmektedir. Dağlık Karbaağ’da durum sakin, 48 bin mülteci bölgeye dönüş yaptı” dedi.Putin, Dağlık Karabağ’da ekonomi ve ulaşım altyapısıyla ilgili sorunların çözümü için üç ülkenin başbakan yardımcıları düzeyinde bir çalışma grubu kuracaklarını belirtti.Putin, “Bugünkü görüşmeyi son derece önemli ve faydalı buluyorum, zira bölgedeki durumun geliştirilmesi, yani ekonomik bağların ve altyapı projelerinin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlayıp ortak metin imzalayabildik” dedi. Putin bu projelerin hayata geçirilmesi için çalışma grubu kurulacağını belirterek, “Başbakan yardımcıları da, en kısa sürede uzmanların yer alacağı alt çalışma grupları kuracak ve bölgede ulaşım altyapısı ile ekonominin geliştirilmesi konusunda somut planlar sunacaklar” ifadelerini kullandı.Öte yandan, görüşme öncesi Moskova’da Ermenistan Başbakanı Paşinyan protesto edildi. Bir grup Ermenistan vatandaşı toplantı öncesi Moskova’daki Büyükelçilik önüne toplanarak, “Paşinyan burayı terk et” sloganları attı.

ALİYEV: GELECEĞİ DÜŞÜNMEMİZ GEREKİYOR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, imzalanan ortak bildiriye ilişkin yaptığı açıklamada, “İmzalanan bildiri krizin çözümüne yönelik inancımızı ortaya koyuyor. Çünkü ateşkes anlaşmasının bir maddesi de ulaşım bağlantılarındaki engellerin kaldırılmasına yönelikti. Bu konu bölgenin kalkınmasını hızlandırabilecek ve güvenliğini güçlendirecektir. Anlaşmada bulunan çoğu madde tamamlandı. Rus barış gücü de görevini etkin şekilde yapıyor. 2 aylık sürede küçük olaylar dışında endişe verici bir durum yaşanmadı. Bu durum, Dağlık Karabağ çatışmalarının geride kaldığına yönelik inancı yükseltiyor. Geleceği düşünmemiz gerekiyor” dedi.

PAŞİNYAN: BİLDİRİ GÜVENLİK GARANTİSİ SAĞLAYACAKTIR

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, imzalanan bildiriyle bölgede güvenlik garantisinin sağlanacağını ifade ederek, “İmzalanan bildiri Karabağ’da daha çok güvenlik garantisi sağlayacaktır. Yapıcı bir şekilde çalışmaya hazırız. Tüm sorunlar tek bir görüşmeyle çözülmeyecektir ancak çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER