Dış Haberler

Türkiye, Karabağ zirvesine alınmadı: Putin, Aliyev ve Paşinyan ile bir araya geliyor

Kremlin Sarayo, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasında Moskova’da üçlü bir görüşme yapılacağını duyurdu. Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in girişimiyle 11 Ocak 2021’de Moskova’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın katılımıyla üçlü bir görüşmenin gerçekleştirileceği paylaşıldı.

Açıklamaya göre, görüşmede 9 Kasım 2020’da Dağlık Karabağ’a yönelik imzalanan ortak bildirinin uygulanması sürecinin gidişatı ve bölgede mevcut olan sorunların çözümü için atılabilecek adımların ele alınacak.Putin, Aliyev ve Paşinyan’la ayrı ayrı da görüşecek.

Erdoğan’ın ‘Masada olalım’ talebi kabul görmedi

Öte yandan Dağlık-Karabağ krizinde sık sık Ankara’nın da masada olması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu talebi Rusya tarafından kabul görmedi.Ermenistan Başbakanlık Sözcüsü Mane Gevorkyan, Facebook’taki açıklamasında önceden planlanan görüşmenin gündeminin daha çok ekonomi ile ilgili olacağını ifade etti. Gevorkyan, bölgesel bağlantıların açılması, Ermenistan’dan Rusya ve İran’a da dahil olmak üzere uluslararası yük taşımacılığının gerçekleştirilmesine değinileceğini belirtti.Gevorkyan, yarınki görüşmede Karabağ’daki sorunların çözümü ya da bölgesel başka bir mesele üzerine bir belgenin imzalanmasının planlanmadığını söyledi.Gevorkyan, “Görüşmenin gündemindeki konular üzerinde, yani ekonomi alanında, esir değişimi ve kayıplarla ilgili konular üzerinde bir anlaşmaya varılırsa, toplantı sonrasında ortak bir bildiri imzalanması mümkün” ifadelerini kullandı.

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER