Save the Children: Gazze ‘çocuk mezarlığı’na döndü, 21 bine yakın çocuk kayıp

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Save the Children örgütü, İsrail’in saldırılarının devam ettiği Gazze için ‘çocuk mezarlığı’ benzetmesi yaptı. Açıklamada, 17 bin çocuğun refakatçisiz şekilde kayıp olduğu, 4 bin çocuğun da isimsiz mezarlara gömüldüğü belirtildi.

gazze3.jpg

İngiltere merkezli uluslararası sivil toplum kuruluşu Save the Children, Gazze’de 21 bine yakın çocuğun ailesinden ayrı, enkaz altında, gözaltında olduğunu, isimsiz veya toplu mezarlara defnedildiğini açıkladı. Save the Children’dan yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah’ta artan saldırıları nedeniyle ailelerinden ayrı düşen çocuk sayısının arttığı, korumasız çocuklara sahip çıkanların da baskı altına alındığı ifade edildi.Gazze’de tahmini olarak 17 bin çocuğun ailesinden ayrı düşmüş veya refakatçisiz şekilde kayıp olduğu belirtilen açıklamada, yaklaşık 4 bin çocuğun enkaz altında, toplu mezarlarda ya da isimsiz mezarlarda olduğunun tahmin edildiği bilgisi paylaşıldı.

‘ÖLENLERİN BEDENLERİ TANINMAZ HALE GELDİ’

Açıklamada, bilinmeyen sayıda çocuğun gözaltında olduğu ve Gazze dışına çıkarılmış olabileceği vurgulandı. İsrail saldırılarında enkaz altında kalan ya da çadırlarda yanarak hayatını kaybedenlerin bedenlerinin tanınmaz hale geldiği ifade edilen açıklamada, kimlik tespitinin zorlaştığı vurgulandı. Save The Children, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, İsrail saldırılarında 15 binden fazla çocuğun öldüğünü, yarısına yakınının kimliğinin tespit edilemediğini hatırlattı.

Toplu mezarlara gömülen çocuklarda işkence izleri bulunduğuna işaret edilerek, “9 Haziran itibarıyla 250 civarında Batı Şerialı çocuk, İsrail’in gözaltı sistemi içinde kayıp. Aileleri, ekimde ziyaretlere getirilen kısıtlamalar nedeniyle çocuklarının nerede olduklarını ya da sağlık durumlarını doğrulayacak durumda değiller” ifadeleri kullanıldı.Birleşmiş Milletler’e (BM) çok sayıda gözaltında kötü muamele, zorla kaybedilme ve toplu gözaltı ihbarı yapıldığı bilgisi de açıklamada yer aldı.

‘HİÇBİR AİLE TOPLU MEZAR KAZMAK ZORUNDA KALMAMALI’

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Save the Children Orta Doğu Bölge Direktörü Jeremy Stoner, “Sevdiklerinin nerede olduklarını bilmemek aileler için bir işkence. Hiçbir ebeveyn, çocuğunu bulmak için enkaz ya da toplu mezarları kazmak durumunda kalmamalı. Hiçbir çocuk savaş bölgesinde yalnız ve korumasız olmamalı” ifadelerini kullandı.Stoner, hayatta olan ve kayıp çocuklara yönelik riskin devam ettiğini hatırlatarak, Gazze’yi “çocuk mezarlığına” benzetti. “Öldürülen çocukların kaydı tutulmalı, aileler bilgilendirilmeli, cenaze ritüellerine saygı duyulmalı ve hesap sorulmalı” diyen Stoner, kayıp çocukların bulunması, yaşıyorlarsa aileleriyle buluşturulması ve ailelerin daha fazla parçalanmasını önlemek için acil ateşkes yapılması gerektiğini de vurguladı.

‘HER GÜN DAHA FAZLA REFAKATÇİSİZ ÇOCUK BULUYORUZ’

Save the Children’ın Gazze’de görev yapan bir çocuk koruma uzmanı ise açıklamasında, “Her gün daha fazla refakatçisiz çocuk buluyoruz ve onları desteklemek her gün daha da zorlaşıyor. Partnerlerimizle refakatçisiz çocukların kimliğini belirlemeye ve ailelerinin izini sürmeye çalışıyoruz ancak bu sürede onları tutabileceğimiz güvenli bir yer yok. Gazze’de güvenli bir yer yok” ifadelerini kullandı.

Uzman, İsrail saldırıları nedeniyle sürekli yer değiştiren aileleri çocuklarıyla buluşturmanın zorluğuna dikkati çekerek, “Çocuklara sahip çıkan akraba ve komşular da çadır ve su gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor. Birçok çocuk yabancılarla ya da tamamen yalnız. Bu da onların şiddete uğrama, ilgilenilmeme ve istismara maruz kalma riskini artırıyor.” değerlendirmesini yaptı. (AA)

BENZER HABERLER

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist