Manşet, Politika

Lüks ‘gemiciğk’ Yakamoz restore edildi: Erdoğan’a ‘Uçan Saray’dan sonra ‘Yüzen Saray’

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Yakamoz Yatı restore edilerek, Saray’ın himayesine alındı. Erdoğan ailesinin ‘Uçan Saray’dan sonra ‘Yüzen Saray’ı da oldu.

Cumhurbaşkanlığı, Ankara’daki “Beştepe’deki Saray”, Okluk Koyu’ndaki “Yazlık Saray” ve Katar şeyhi tarafından hibe edilen “Uçan Saray”ın ardından şimdi de “Yüzen Saray”a sahip oldu.Cumhuriyet‘in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın daha önce protokol gemisi olarak inşa edilen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Yakamoz Yatı’nı restore ettirerek, kendi himayesi aldığı ortaya çıktı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in 6 ay önce TBMM gündemine taşıdığı “yat siparişi” sorularına 9 ay sonra yanıt geldi. Konuyu 2020 bütçe görüşmelerinde yeniden gündeme getiren Çakırözer, sorularını bir kez daha Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a iletti. Cumhurbaşkanlığı’nın daha önce protokol gemisi olarak inşa edilen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan “Yakamoz Yatı”nı restore ettirerek, kendi himayesine aldığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı’na devredilen yatın yaklaşık 50 metre boyunda ve “megayat” klasmanında olduğu öğrenildi. Azami hızı “15 knots” yani saatte 28 kilometre olan yatın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan devredilmesinin ardından Saray için yeniden restorasyona alındı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6816
Amerikan Doları
0,89064
Euro
9,3561
İngiliz Sterlini
10,242
BIST
1123
Altın
7,967
Son Güncelleme: 29.09.2020 18:17