Manşet, Zulüm Günlüğü

Alparslan Kuytul:15 Temmuz’dan öncesi yüz binlerce insanla ilgili bir operasyon planlanmış

Furkan Vakfı Başkanı Alpaslan Kuytul, önemli açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.  15 Temmuz ile iligili değerlendirmelerde bulunan Kuytul, darbe girişimi öncesi binlerce insanla ilgili bir operasyonun planlanmış olduğunu söyledi.

Furkan Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde, yüz binlerce insanla ilgili bir operasyon planlandığını iddia etti.AKP’ye yönelik eleştirileri ile bilinen Kuytul, beş ayrı suçlama ile 21 yılı kadar hapis cezası istemiyle yargılanırken, TV5’te katıldığı programda, iktidarın terörle mücadele yöntemine keskin eleştiriler yöneltti.

KHK TV’de de açıklamalar yapan Kuytul, “Diyarbakır’da mahallelere tankla girilmesi. Terörle mücadele böyle olmaz. Tankla mahalleye girilmez, bir sürü insan ölür o zaman. Dünyanın neresinde, savaş olmamasına rağmen tanklarla panzerlerle girilmiş, rastgele ateş yapılmış. Masum insanların ölmediğini kimse iddia edemez. Kadın, çocuk, bunları duyduk sonra” ifadelerini kullandı.Kuytul’un aralarında bulunduğu 45 sanığın yargılandığı davada 2019 Aralık ayında tahliye kararı verilmişti.

2015 yılında çözüm sürecinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla sona erdirilmesini de eleştiren Kuytul, PKK’nin hendek savaşı başlatmasına da karşı çıktığının altını çizdi ve ekledi, “İki tane polisin yatağında öldürülmesinden dolayı koskoca proje iptal edildi. Ben buna inanmıyorum” diyen Kuytul, “PKK’dan açıklama yapıldı; ‘Bunu biz yapmadık’ dediler. O zaman, onları bulun kimse cezaları verin. İki tane polis yatağında öldürüldü diye, kimin öldürüldüğü de belli olmadığı halde bu kocaman proje iptal edilmemeliydi. Çözüm Süreci’nin iptal edilme nedeni şehit edilen polisler değil. Bence o bir bahaneydi. Proje iptal edilecekti, bir bahane bulundu.”

Kuytul, ‘Gülen cemaati’ soruşturmalarına yönelik de eleştirilerde bulundu ve AKP iktidarının ‘derin bir yapı’ tarafından yönlendirildiğini savundu.Bu sürecin 15 Temmuz darbe girişiminden önce başladığına işaret eden Kuytul, “Bu bir proje. Bence mesele şöyle ortaya konabilirdi; sadece darbeciler suçludur şeklinde yani. ByLock’ta varsa içeriğine bakılacak şeklinde ortaya konabilirdi, öyle ortaya koymadılar meseleyi. Aslına bakarsanız, Türkiye’de yüz binlerce insanla ilgili bir operasyon planlanmış. Mesele bu aslında. Darbeden daha önce. Sadece Gülen Cemaati’ne de değil, aslında bütün cemaatlere ve bütün İslami faaliyetlere dönük bir planlama var. Onlardan olan olmayan. Tabi onlar en büyük çalışmayı yapan olduğu için onlara dönüktü, ilk topun ağzında olanlar onlar” dedi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6151
Amerikan Doları
0,8828
Euro
9,1163
İngiliz Sterlini
9,9462
BIST
1112
Altın
7,698
Son Güncelleme: 20.09.2020 17:23