Avustralya, Manşet

Üzücü kaza: NSW Eyaleti’nde yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu 3 kişi öldü

Yangınla mücadelede üzücü kaza. Destek atamacıyla, Avustralya’daki  orman yangınlarıyla mücadelede eden Kanada tanker uçağının düşmesi sonucu 3 kişilik Amerikalı mürettebat hayatını kaybettiği belirtildi. 

Yeni Güney Galler eyaleti Başbakanı Gladys Berejiklian, basına yaptığı açıklamada, kazayı ve 3 görevlinin öldüğünü doğruladı.Berejiklian, kazada yaşamını yitiren itfaiyecilerin ailelerine başsağlığı diledi.Bölgede 1700’den fazla gönüllü ve itfaiye personelinin görev yaptığını belirten Berejiklian, 5 noktadaki yangının “acil uyarı” seviyesinde olduğunu dile getirdi.Yangınlara müdahalede, yangın geciktirici madde taşıyan C-130 Hercules model uçağın düşmesi sonucu 3 mürettebat hayatmesi, büyük üzüntüye neden oldu.  New South Wales ( Yeni Güney Galler) Eyaleti Yangın Söndürme Teşkilatı Müdürü Shane Fitzsimmons, “Snowy Monaro bölgesinde trajik bir şekilde uçak düştü. Ne yazık ki tek yapabildiğimiz enkazı ve kaza yerini bulmak oldu. Düşen uçaktan hayatta kalan kimseyi bulamadık.” dedi. Fitzsimmons, uçağın yere çok sert bir şekilde düştüğünü ve çarpmanın etkisiyle büyük bir ateş topunun oluştuğunu belirtti.

KAZANIN NEDEN MEYDANA GELDİĞİ ARAŞTIRILIYOR

Uçağın yangınla mücadele şirketi Coulson Havacılık’a ait olduğunu belirten Müdür Fitzsimmons Avustralya’ya kiralanan iki uçaktan birinin düştüğünü aktardı. Havacılık şirketinin ise uçaklarına uçuş yasağı koyarak inceleme altına aldığı belirtildi.Öte yandan  yapılan açıklamaya göre kazanın neden meydana geliş nedeni  henüz bilinmezken, konuyla ilgili soruşturmanın ise başlatıldığı açıklandı.

CANBERRA HAVA LİMANI UÇUŞA KAPATILDI

Öte yandan aylardır kontrol altına alınamayan yangınlar farklı noktalarda etkisini sürdürürken Canberra Havalimanı’nın, aynı nedenle tüm uçuşlara kapatıldığı bildirildi.Havalimanının internet sitesinden yapılan açıklamada, “Mevcut koşullar nedeniyle Canberra Havalimanı kapatıldı.” ifadesine yer verildi.Açıklamada, havalimanına uçakların iniş ve kalkış yapamadığı kaydedildi. Emniyet, tafik polisinin Twitter paylaşımında, “Yangın hızlı hareket ediyor ve bölgede birçok yol kapandı. Lütfen bölgeden uzak durun.” uyarısı yapıldı.Bu arada Canberra civarında dün başlayan yangının, şiddetli rüzgar ve yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle kentteki koşulların bozulmasına yol açtığı, havalimanı yakınlarında bu sabah saatlerinde çıkan ikinci bir yangının “izle ve harekete geç” seviyesinde olduğu kaydedildi.Ayrıca Düşen “C-130 Hercules” model uçağın, RFS’nin yangın söndürme çalışmaları için sözleşme yaptığı Kanadalı “Coulson Aviation” şirketinden kiralandığı belirtildi.

2600’DEN FAZLA EV KÜL OLURKEN, MİLYONLANCA CANLI TELEF OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlar nedeniyle 28 kişi hayatını kaybetmiş, çoğu Yeni Güney Galler eyaletinde olmak üzere toplam 10,3 milyon hektardan fazla alan ve 2 bin 600’den fazla ev kül olmuştu.Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Avustralya’da aylardır süren yangınlarda doğrudan veya dolaylı 1,25 milyar hayvanın ölmüş olabileceği tahmininde bulunmuştu. Telef olan hayvanlar arasında en çok sürüngen ve kuşlar ile koala ve kanguru gibi memeli hayvanların olduğu sanılıyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,6151
Amerikan Doları
0,8828
Euro
9,1163
İngiliz Sterlini
9,9462
BIST
1112
Altın
7,698
Son Güncelleme: 20.09.2020 17:23