Amerika

Anlamlı yardım eli: Yangın, dolu ve sel felaketi mağdurlarının yarası sarılmaya çalışılıyor

 Avustralya’da başta yangın olmak üzere tabi felaketlerde zarara uğrayan vatandaşlara ulaştırılmak üzere toplanan yardım kampanyasına Fethullah Gülen Hocaefendi de 5 bin Amerikan doları yardımıyla katıldı.

Aylardır kontrol altına alınamayan yangınlarla birlikte, toz fırtınası, dolu ve sel felaketiyle boğuşan Avustralya’ya yardım eli uzatılmaya devam ediliyor. Sivil Toplum Örgütleri, eğitim kurumları, Vakıflar ile çeşitli kurum ve kuruluşların başlattığı yardım kampanyasına her gün bir yenisi ekleniyor. Australian Relief Organisation (ARO) tarafından başlatılan yardım kampanyası devam ediyor. Tabi felaketlerde zarara uğrayan vatandaşlara ulaştırılmak üzere toplanan yardım kampanyasına Fethullah Gülen Hocaefendi de katıldı. 5 bin Amerika dolarlıyla kampanyaya katılan Gülen, yardım çekini Australian Relief Organisation (ARO)’ya ulaştırdığı belirtildi.


GÜLEN: DÜNYANIN NERSİNDE OLUNURSA OLSUN İMKANI OLAN YARDIMA KOŞMALI

Öte yandan Avustralyalı yetkililere ulaştırılmak üzere başsağlığı mesajını yayınlayan Fethullan Gülen, yaşanan felaketlerden dolayı son derece üzüntü duyduğunu ifade etti.Yazılı mesajında Gülen, dünyanın neresinde olursa olsun imkânı olan herkesin bu zor zamanda Avustralyalıların yardımına koşmaya davet ettiğini belirtti. Gülen mesajında; Avustralya’da çok sayıda insanın hayatını evin tahrip ve milyonlarca hayvanin da telef olduğu geniş çaplı yangınların haberinden dolayı derin bir üzüntü içinde olduğunu belirtti. Gülen mesajında şunları söyledi; “Devam eden yangınları söndürmek için mücadele eden Avustralyalılar için duacıyım. 1992 yılında Avustralya’yı ziyaret etme imkânı buldum ve tabiatın güzelliği yanında insanlarının sıcakkanlılığını takdir ettim. Bu güzel ülkenin tabiatına tarihte benzeri görülmemiş böyle bir zarar gelmesi beni derinden uzdu. Cesur ve enerjik ruhlarıyla Avustralya halkının bu zorluğun üstesinden geleceği ve zarar gören tabiat ortamlarını eskisinden daha iyi bir konuma getireceğine itimadım tamdır. Bu trajik hadise vesilesiyle dünyanın her yerinde mazhar olduğumuz nimetler üzerinde tekrar tefekkür etmeye, tabii zenginlikleri ve hayati korumaya niyetimizi tazelemeye ve felaketlere karşı hazırlık tedbirlerimizi gözden geçirmeye ihtiyaç vardır. Başta yangınlarda hayatını kaybedenlerin yakınları olmak üzere Avustralya’nın genel valisi, eyalet valileri ve bütün Avustralya halkına başsağlığı ve zarar görenlere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun imkânı olan herkesi bu zor zamanda Avustralyalıların yardımına koşmaya davet ediyorum. Cenab-i Erhamur-Rahimin felakete müdahale eden kurtarma ve yardım ekiplerinin ve bütün Avustralyalıların yardımcısı olsun.

GÜRBÜZ: YARDIM MİKTARI KAMPANYA SONUNDA AÇKILNACAK VE İLGİLİLERE TESLİM EDİLECEK

Gürkan Gürbüz, bir süre önce Australian Relief Organisation (ARO) Koordinatörğü görevine başladı: 

Yardım kampanyası nedeniyle katkıda bulunanlara teşekkür eden Australian Relief Organisation (ARO) Koordinatörü Gürkan Gürbüz,kurum olarak yurtiçinde ve dışındaki meydana gelen felaketlerde yardımcı olduklarını belirtti. Koordinatör Gürbüz, ARO’nun yaklaşık iki hafta önce Melbourne’da başlattığı yardım kampanyasının devam ettiğini hatırlattı. Şimdiye kadar toplanan yardım miktarının kampanyanın sonunda açıklanacağını ve ilgililerin aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine veya mağdurlara teslim edileceğini belirten Gürkan Gürbüz, Avustralya’nın bu zor zamanında herkesin gerekli duyarlılığı gösterdiğini ve göstereceğine inandığını kaydetti. Başlatılan yardım kampanyasının Nisan ayının sonuna kadar devam edeceğini hatırlatan Gürbüz, yardım etmek isteyenlerin ise bu şu hesaptan yardım yapabileceklerini söyledi.

                                                  BUSH FIRE APPEAL YARDIM KAMPANYASI

————

                                                   Bank:ANZ

                                                   Bsb. :012 220

                                                  Acct No:1959 21925

                                                 Acct Name:Australian Relief Organisation Ltd

                                                 Ref :Name Surname

                                                 Bush Fire Appeal

 GALAXY’DEN MAĞDURLARA YARDIM KAMPANYASI

Bu arada ayrıca Galaxy Vakfı tarafından, Avustralya’daki yangın felaketinde mağdur olan aileler için yardım kampanyası. NSW bölgesinde başlatılan yardım kampanyasına, Amity Eğitim Kurumları, Advocates for Dignity (AFD), Affinity Intercultural Foundation ve diğer kardeş kuruluşlar destek vermeye devam ediyor. Edinilen bilgilere göre, Galaxy Vakfı tarafından üç hafta önce başlatılan ve halen devam eden yardım kampanyasına, şimdiye kadar yaklaşık 21500 dolar toplandığı belirtildi. Katkıda bulunmak isteyenler bu linkten yapabilirler: https://www.gofundme.com/f/donation-for-bushfire-victims?utm_source=whatsapp-visit&utm_medium=chat&utm_campaign=p_cp+share-sheet

 Ceza İnfaz Bakanı Shane Rattenbury, mahkumların hazırladığı yemekleri inleerken.

MAHKUMLAR, İTFAİYECİLER İÇİN YEMEK HAZIRLIYOR

Öte yandan yangın nedeniyle ülke içinde de herkes seferber olmuş durumda. Bir taraftan mağdurlar için maddi destek verenler devam ederken, cezaevindeki mahkumların ise; itfaiyecilerin yemek hazırlayarak destek verdiği belirtildi. ACT’deki Alexander Maconochie Centre’da bulunan mahkumların hazırladığı yemekler arasında, öğlen ve akşam yemeği paketlerinde lazanya, dana rosto, sebze ve hamur tatlıları yer alıyor. Mahkumlardan Paul Blundell, SBS News’e mahkum olmalarına rağmen hapisteki çoğu kişinin ülkeyi kasıp kavuran orman yangını manzaralarından “çok etkilendiklerini” söyledi. Blundell, yemek hazırlama işinin mahkumlara bir amacı olma hissi verdiğini, küçük de olsa bir yardım yaptıklarını bildiklerini belirtti.Blundell, “İtfaiyeciler öldü, vahşi hayvanlar yaralandı, bu herkesi etkiliyor. Oraya gidip kendiniz yardım edemiyoruz, ama bu şekilde yapabiliriz.”

ACT Ceza İnfaz Bakanı Shane Rattenbury, ise; mahkumların “kendilerine düşeni” yaptıklarını görmenin ümit verici olduğunu söyledi. Bakan Rattenbury, “Mahkumların bir araya gelip bu fırsatı görüp yemek hazırlayıp uçuş ekiplerine vermeleri harika” dedi. Mahkumlara ayrıca orman yangını kampanyalarına para bağışı yapma izni de verildiği belirterek; “Çoğu mahkum, imkanları dahilinde verebileceği yardımı çoktan verdi.” söyledi. ZAMAN-Avustralya

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4858
Amerikan Doları
0,85789
Euro
9,0741
İngiliz Sterlini
9,9469
BIST
1124
Altın
7,8
Son Güncelleme: 27.09.2020 09:23