Amerika

Bir aile dramı daha: Eşi ve babası tutuklu, 2 yaşındaki kızı yalnız kaldı

Eşi ve babası tutuklu Halime Çalışkan dün balkondan düşerek hayatını kaybetti. Daha önce bipolar bozukluğu tedavisi gören Çalışkan’ın hastalığı 3 hafta önce nüksetmişti.

SEVİNÇ ÖZARSLAN-BOLD 

Çanakkale merkezdeki evlerinin 4. katından dün öğlen saatlerinde düşerek hayatını kaybeden 29 yaşındaki Halime Gelir Çalışkan’ın erkek kardeşi M. F. Gelir (23), olayın ayrıntılarını BOLD Medya’ya anlattı.

“ÇOK ZOR ŞEYLER YAŞADI”

M. F. Gelir “Ablama 20’li yaşlarda bipolar bozukluk teşhisi konulmuştu. Dönem dönem oluyordu bu hastalık. İlaçla geçiyordu. Virüs salgının başlamasıyla nedeniyle üç hafta önce yeniden nüksetti. Ben doktora götürdüm. Bu hastalık ağır bir olay yaşandığında ortaya çıkıyor. Her hafta cezaevindeki eşini ziyarete gidiyordu. Gidemeyecek olması onu bayağı üzdü, moralini bozdu. O gün donuk bakmaya başladı. Bunalma girdi. Yaşadıkları zaten çok ağırdı. Annemle benim yanımda kalıyordu. Babam da yok. Ama Ablam inançlı bir insandı, intihar ettiğini düşünmüyoruz. Kullandığı ilaçlar nedeniyle başı dönüyordu. Korkuluk da kırılmış. Ya dengesini kaybetti ya da kaydı.” dedi.

Olay dün öğlen saatlerinde oldu. Çanakkale merkezde yaşıyoruz. Ablamın geçmiş dönemde psikolojik rahatsızlığı vardı. 20’li yaşlarında çıktı. Bipolar bozukluk. Ama bu rahatsızlık her zaman olmuyordu. Bir iki defa olmuştu. Çok sessizleşiyor, yatıyordu. Babam ilgileniyordu daha çok kendisiyle. Babam içeri girdi. Bu rahatsızlığı 3 yıldır olmuyordu. Eşi de 2,5 yıl önce tutuklandı. Eşi içerideyken tutuklandı. O zaman ben de tutukluydum. Hamile haliyle hem bana hem babama hem enişteme geliyordu.

DOKTOR KENDİNE ZARAR VERDİ Mİ DİYE SORMUŞTU

Dün 11.00-11.30 gibi yeğeni Zehra’yı uyuttuğunu ve odasına çekildiğini belirten M. F. Gelir, “Annem oturma odasında Kuran okuyordu. Ablam da mutfakta Yasin okumuş galiba. Bu rahatsızlıkta ablamda karamsar bakma olayı oluyor. Doktor bana ‘kendine zarar verme durumu oldu mu’ diye sormuştu. Doktor böyle söyleyince ben de açıkçası endişelendim. Zehra var, Allah korusun bir şey olmasın diye. İçine kapanıyordu ablam, olumsuz düşünüyordu, benim yüzümden oluyor bu olaylar diyordu. Saf, temiz, masum, namazında niyazında bir insandı (ağlıyor).” ifadelerini kullandı.

MUTFAKTA YASİN OKUYORDU

G. şöyle devam etti: “Yasin okuduktan sonra balkona çıkmış. Artık orada ne oldu bilmiyoruz. Kapıyı açarken mi kaydı, balkon dar biraz. Koltuk var. Balkonda korkuluk var ama çok yüksek değil. Çamaşır askılığı var. O da kırılmış, ablam belki geriye doğru sırt üstü düşmüş olabilir ya da bakayım derken ileriye doğru başı dönmüş olabilir. Bu ilaçların etkisiyle başı dönüyordu. Biz de bilmiyoruz ki… Ben zaten yatıyordum. Annem ses duymuş. İçeri girecek sanmış. Sonra merdivenlerden aşağıya yanına koştum. Ağzından kan gelmişti. Ambulans geldi…”

Eşi ve babasının cenazeye katılabilmesi için izin almaya gittiğini söyleyen F. Gelir, “Bir saat sonra cenaze kalkacak. Onlar da gelecekler sanırım.” diye konuştu.

EŞİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ, BABASI İMAM

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunu olan Halime Çalışkan’ın hem eşi hem de babası tutuklu. Bir dönem kardeşi de tutuklandı ve üçüne birden cezaevine ziyarete gidip gelmek zorunda kaldı, oldukça zor günler geçirdi.Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi olan eşi Hidayet Çalışkan, Ekim 2017’de  Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Çanakkale Cezaevine gönderildi. 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Çalışkan’ın dosyası İstinaf’ta bulunuyor.Çanakkale merkezde imamlık yapan babası Hüseyin Gelir ise 3,5 yıldır hapiste. 7,5 ceza verilen Gelir’in dosyası ise Yargıtay tarafından onaylandı.

CENAZE BUGÜN DEFNEDİLDİ

Elif Zehra adında 2 yaşında bir kızı bulunan Halime Çalışkan’ın cenazesi bugün öğle namazından sonra Çanakkale merkezde defnedildi.

2 yaşındaki Elif Zehra dün gece dayısı ve anneannesiyle birlikte uyudu ama hep annesini aradı.

 

 

Reklam

DÖVİZ BİLGİLER