Dış Haberler, Manşet

MİT tetikçisi yakalandı: Avusturya’da Kürt siyasetçiye suikast planı iddiası

Avusturya’da Yeşiller Partisi’nde milletvekilliği de yapmış olan Kürt siyasetçi Berivan Aslan’a yönelik suikast planı yapıldığı iddia edildi. MİT ile irtibatlı olan Feyyaz Ö.’nün Avusturya istihbarat birimlerine verdiği ifadelerde, Aslan’a yönelik suikast planı hazırladığını açıkladığı aktarıldı.

MİT’in Avusturya’da, Yeşiller Partisi eski milletvekili ve yeni milletvekili adayı Kürt siyasetçi Berivan Aslan’a suikast planladığı öne sürüldü. Söz konusu iddia, “MİT görevlisi” olduğunu söyleyen ve Avusturya istihbarat birimlerine teslim olan Feyyaz Ö. isimli kişi tarafından ortaya atıldı. Buna göre Feyyaz Ö., Berivan Aslan’a suikast hazırlığı içindeydi.

ETHA’nın aktardığı iddiaya göre, İtalyan pasaportu olan Feyyaz Ö. suikast ile ilgili bilgileri Sırbistan’da başka bir “MİT ajanı”ndan aldığını ve Avusturya’da yaşayan Aslan’ı bir süredir takip ettiğini söyledi. Berivan Aslan’a suikast düzenlemek için bir otelde emir beklediğini söyleyen Feyyaz Ö., Berivan Aslan’ı öldürerek ya da yaralayarak muhalif Kürt siyasetçiye bir mesaj verilmek istendiğini öne sürdü.

Feyyaz Ö’nün ayrıca, Avusturyalı istihbarat birimlerine, ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz hakkında da yalan ifade vererek tutuklanmasına neden olduğunu da söylediği belirtiliyor.

Feyyaz Ö. ifadesinde başka iddialarda bulundu. İddiaya göre, MİT Avusturya’da başka suikastler de planladı. Avusturyalı yazar ve siyasetçi Peter Pilz ile Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Andreas Schieder suikast listesinde bulunuyordu.

Akademisyen Burak Çopur da Twitter hesabından paylaştığı mesajda, MİT görevlisinin itiraflarıyla ilgili “Arkadaşım ⁦Yeşiller Partisi’nden milletvekilli adayı @Berivan_Aslan_⁩’a suikast planı! MİT’ten suikastçı ve itirafçı her şeyi Avusturya istibahratına anlatmış.” ifadelerini kullandı.

BERİVAN ASLAN KİMDİR?

Berivan Aslan Viyana’da azınlıklar, inanç özgürlükleri, kadın mücadelesi konularında aktif siyaset yapan ve 2021 Viyana eyalet seçimlerinde Yeşiller partisinden aday olan Kürt ve muhalif bir siyasetçi. Milletvekilliği döneminde AKP-MHP’ye muhalif sözleri nedeniyle hem Türkiye hem de Avusturya’daki ırkçı ve milliyetçi grupların hedefinde bulunuyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,8369
Amerikan Doları
0,93621
Euro
9,6773
İngiliz Sterlini
10,6692
BIST
1145
Altın
8,197
Son Güncelleme: 27.10.2020 09:25