Avrupa

Almanya ve Fransa, Doğu Akdeniz için Türkiye’ye bir hafta süre verdi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Avrupa Birliği’ni provoke etmeye devam ettiğini belirten Almanya ve Fransa, Türkiye’ye bir hafta süre verdi. Fransa Dışişleri Bakanı Drian, Türkiye diyaloğa dönmezse AB’nin güç dengesini değiştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Almanya ve Fransa, Türkiye’nin Oruç Reis gemisini tekrar Doğu Akdeniz’e göndermesine tepki gösterdi. Türkiye’nin Oruç Reis sondaj gemisini tekrar göreve göndermesinin kabul edilemez olduğunu belirten Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, “Türkiye’nin sürekli provokatif eylemlerine devam ettiği açık. Bu kabul edilemez” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE DİYALOĞA DÖNMEZSE…’

Alman ve Polonyalı mevkidaşlarıyla bir basın toplantısı düzenleyen Le Drian, ‘topun Ankara’nın sahasında olduğunu’ ancak Oruç Reis gemisini geri çekerek diyaloğa dönmezse AB’nin Doğu Akdeniz’de güç dengesini değiştirmeye hazır olduğunu söyledi.Almanya Dışişleri Bakan Heiko Maas da Oruç Reis’in tekrar göreve gönderilmesini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi. Maas, AB’nin ne tepki vereceğini kararlaştırmadan önce bir hafta bekleyeceğini söyledi.Le Drian, Türkiye’nin Dağlık Karabağ konusundaki duruşunu da eleştirerek Türkiye’nin ‘ateşkese saygı’ çağrısı yapmadığını ve bunun zarar verici olduğunu ifade etti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,5739
Amerikan Doları
0,89833
Euro
9,2984
İngiliz Sterlini
10,3069
BIST
1212
Altın
7,843
Son Güncelleme: 22.10.2020 06:47