Amerika

Azerbaycan, Ermenistan’ı ‘insani ateşkesi’ ihlal etmekle suçladı

Azerbaycan, Ermenistan’ı bu sabah yürürlüğe giren “insani ateşkesi” ihlal etmekle suçladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun Terter kenti ve bölgedeki köylere ateş açtığını duyurdu. Bakanlıktan daha sonra yapılan açıklamada ise Ermenistan ordusunun yerel saatle 08.05’te Laçın istikametinden Sefiyan köyünde konuşlu Azerbaycan birliklerine top atışı gerçekleştirdiği belirtildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ateşkese uyacaklarını söyleyen Nikol Paşinyan’a tepki göstererek “Ermenistan Başbakanı yine yalan söylüyor” dedi.Azerbaycan, ordusunun tüm cephe boyunca ateşkese tam olarak uyduğunu bildirdi.Ermenistan’dan ise henüz bir açıklama yapılmadı.ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan’ın Dağlık-Karabağ’da yeniden “insani ateşkes” ilan edilmesi konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.ABD Başkanı Donald Trump, açıklama sonrası Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i tebrik etmişti.Ateşkes TSİ 07:00’de yürürlüğe girmişti.

Gubadlı kent merkezi de Ermenistan işgalinden kurtarıldı

Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Twitter hesabından, 27 yıldır işgal altında bulunan Gubadlı kentinin kurtarıldığını duyurdu.Cumhurbaşkanı Aliyev ayrıca Gubadlı’nın bazı köyleriyle Zengilan ve Cebrail illerinin de bazı köylerinin daha kurtarıldığı müjdesini verdi. Ermenistan sınırında bulunan Gubadlı kenti 31 Ağustos 1993’te işgal edilmişti. Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 3 kent merkezi, 3 kasaba ve 150 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,9108
Amerikan Doları
0,94328
Euro
9,558
İngiliz Sterlini
10,7038
BIST
1342
Altın
8,029
Son Güncelleme: 26.11.2020 15:46